HOMEOPATİ

Yrd.Doç.Dr.Öznur AKSAKAL

Yrd.Doç.Dr.Öznur AKSAKAL

E-Posta : oznuraksakal@yahoo.com

Homeopati;220yıl önce Alman hekim Samuel Hahnemann(1755-1843)tarafından geliştirilmiş  alternatif bir tedavi yöntemidir.Hahnemann,tedavinin hastaya ‘zarar vermeden’uygulaması,yan etkisiz olması,mümkün olduğunca kısa surede beklenen etkiyi göstermesi gerektiğini savunmuştur.

 

     Homeopati;kişiye özel ve bütüncül bir tedavi şeklidir. Homeopati;hastanın sözel hikayesine başvurularak uygulanan,bütünüyle doğal yöntemler kullanan,fiziksel,zihinsel,ruhsal ve duygusal iyileşmede etkili bir tedavi yöntemidir.

   Homeopati ‘Benzeri benzer ile tedavi etme ’prensibine dayanır.Hastalık belirtilerini olduğu gibi ele alır ve vücudun savunma sistemine dair işaretler olarak görür,bastırmaya çalışmaz.

   Her hasta için tamamiyle doğal maddelerden(bitkiler,mineraller,organik ürünler,doku ekstreleri gibi) tek  bir karışım    (Remedi) hazırlanır. Remediler,maddelerin enerji verici özelliklerinden faydalanılarak vücuttaki dengeyi yeniden  sağlar,savunma ve iyileşme sistemlerini güçlendirir.Remediler hastanın kendi gücüyle çalıştığı için yan etkileri yok veya çok önemsizdir.Bebeklerde,hamilelerde ve yaşlılarda güvenle kullanılabilir.

   Homeopatik ilaçlar bu maddelerin enerjilerini açığa çıkaran ‘potansiyalizasyon’ yöntemiyle hazırlanır.Bu ilaçlar ileri derecede sulandırılır ve mekanik enerjiye tabi tutulur.Homeopatik iyileşme süreci,hastalıkların kendiliğinden iyileşme sürecine benzer.Genellikle tek doz ilaç kullanılır.

   Homeopati hastalıkla değil, hasta ile ilgilenir.Homeopatik tedavi bütüncüldür.Hastanın aynı anda birçok sağlık sorunu (örn; sedef, sırt ağrısı,unutkanlık, fobi vb.)olabilir ve  genellikle tek bir ilaçla tedavi edilebilir.Homeopatik ilaçların klasik ilaçlardan en önemli farkı yan etkilerinin olmamasıdır.Ayrıca kronik olarak tanımlanan birçok hastalığın tedavisi homeopati ile mümkündür.

   Homeopatik ilaçlar,her canlıda mevcut olan kendini iyileştirme yeteneğini seferber ederek zihin ve vücuttaki doğal kendini ayarlama mekanizmasının daha etkin çalışmasını sağlar.Uygun ilacı seçmek bu süreci başlatmak için gereken doğru anahtarı seçmek gibidir.

   Homeopatik ilaçlar tüm dünyada milyonlarca insan tarafından güvenle kullanılmaktadır.Ayrıca veterinerlikte de yaygın bir kullanım alanı vardır.Sadece bu ilaçların hazırladığı özel laboratuarlar mevcut olup ,birçok ülkede eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır.

   Homeopatik tedavi sırasında klasik tıp ilaçları da kullanılabilir.Ancak kortizon ve kemoterapi ilaçları homeopatik ilaçların etkisini azaltabilir ve doz tekrarı gerekebilir.

   Dünyanın pek çok ülkesinde homeopati eğitimi veren okullar mevcuttur.Bazı ülkelerde homeopati  tıp fakültelerinde uzmanlık dallarından biridir.

   Akut hastalıklarda, hastanın durumu gözlenerek uygun ilaç verilir.Ancak kronik rahatsızlıklar söz konusu olduğunda,homeopatın çok kapsamlı bir görüşme yapması gerekir.Bu görüşmede hastanın kişilik özellikleri,fiziksel özellikleri,iştahı,sevdiği ve sevmedikleri,vücut fonksiyonlarının düzeni,çevresel etkiler,ailede hastalık geçmişi dikkate alınır.Hastanın mesleği,boş zamanlarını değerlendirme biçimi,eğlence,dinlenme ile ilgili faaliyetleri ve duygusal durumu irdelenir.

   Homeopati bir teşhis yöntemi değil,bir tedavi yöntemidir.Bu nedenle homeopatlar gerektiğinde günümüzde son derece gelişmiş olan tanı yöntemlerinden de yararlanırlar.

   Homeopatlar,kronik hastalıklarda ilk görüşme ve ilaç yazma tarihinden aşağı yukarı 4-6 hafta sonrası için bir takip görüşmesi programlar.Basit vakalarda hasta ilk tedaviden sonra farkedilir  şekilde daha iyi hissedecektir.Takip ziyaretleri herhangi bir ilave yöntem ya da ilave ilacın gerekip gerekmediğini saptamak içindir.Kişiye özel homeopatik tedavide her sefer de sadece tek ilaç kullanılır.Doğru ilaç alındığında şunlar gözlenebilir;belirli şikayetlerin kaybolması,daha enerjik hissetme,daha güçlü bağışıklık sistemi ve iyilik halinde artış.Homeopatik tedavilerin  hızlı ve derine giden etkileri vardır.Değişikliğin oluşması zaman alsa da genelde kalıcıdır.

   Günümüzde homeopatik tedavi gelişmiş ülkelerin hemen hepsinde sağlık sisteminin önemli bir kolu olarak kabul edilmekte olup, birçok ülkede sağlık sigortaları tarafından karşılanmaktadır.Diğer ülkelerde özellikle Hindistan gibi nüfusun çok ve gelir düzeyinin düşük olduğu bölgelerde,ucuz ve etkili bir tedavi şekli olması nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır.WHO(Dünya Sağlık Örgütü)tarafından onaylanan üç alternatif tıp yöntemlerinden biridir.Avrupa ülkelerinden Amerikaya,Asyadan Afrikaya kadar dünyanın dört bir tarafında uygulanmakta ve hızla yaygınlaşmaktadır.

   Türkiye de Homeopati uzun yıllardır bilinmesine karşın yasal zeminde uygulanma olanağı sağlayacak Geleneksel Ve Tamamlayıcı Tıp  Uygulamaları Yönetmeliği ancak 27/10/2014 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak  yürürlüğe girdi.(http//www.resmigazete.gov.tr/2014/10/2014 1027-3 htm).Resmi gazetede yayınlanan  yönetmelik ekler kısmında 6. Ek olarak Homeopati başlığı altında doktor ve diş hekimlerinin uygulamaya yetkili oldukları bildirilmekte ve uygulama alanları da tanımlanmaktadır.

HOMEOPATİNİN

UYGULAMA ALANLARI

Fibromyalji

Başağrısı

Migren

Adet öncesi sendromu

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi

Besin allerjisi

Uykusuzluk

Bel ağrısı

Anksiyete

Depresyon

Parkinson

Alzheimer da ilerlemenin durdurulması

Osteoartrit

Plantar fasciitis

Saman nezlesi

Stomatit

Sedef hastalığı

Siğiller

Varisler,venöz yetmezliği

Vertigo

Seboroid dermatit

Romatizmal hastalıklar

Nezle,grip

Solunum yolları enfeksiyonu

Sinüzit

Akut,kronik bronşit

Allerjik Astım

Menopozal şikayetler

Kemoterapi ve Radyoterapinin yan etkileri

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite

Kronik yorgunluk sendromu

Spor yaralanmaları

İrritabl  barsak sendromu

Horlama

1.ve 2. Derece yanıklar

Egzema

Hemoroid, fissür

Gastroenterit

Reflü ve Gastrit

Tenisçi dirseği

Karpal tünel sendromu

Zona Zoster

Polikistik over

Yatak ıslatma

Akut/Kronik böbrek yetmezliği

Ülseratif Kolit

Postoperatif yara iyileşmesi

Kanser decübit yaraları

Maküler dejenerasyon


İzlenme: 1854
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR