MANŞET

Mehmet Ali Birand

Sabri Kesen

Sabri Kesen

E-Posta : sabrikesen@hotmail.com

Mehmet Ali Birand
Uzun zaman oldu yazmayalı. Ben bile kaç yıldır köşe yazısı yazmadığımı hatırlayamaz oldum. Marmaris’te ülkemizde o kadar gelişme yaşandı içimden yinede yazmak gelmedi. Bana bu köşe yazısını yazdırma dürtüsünün sebebi Gazeteci Mehmet Ali Birand oldu.
Ben gazeteci Mehmet Ali Birand’ın ne öğrencisi oldum, ne mesai arkadaşı nede aynı kurumda çalıştım. Kendisi ile tanışma fırsatımda olmadı. Kendisini yüzyüze hiç görmedim bile. Ne bir geçmişim ne anlatacağım bir anım oldu.
Lise yıllarımda görüşlerinden dolayı kendisini eleştirdiğim bile olmuştu. Eleştirdiğim konuları kendisi daha sonra hata yaptıklarını hatta kendilerinin yanıltıldığını açıkladı.
Kendisi ile hiçbir geçmişim olmayan bir dönem eleştirdiğim bu insan için yıllar sonra köşe yazısı yazıyorum.  
Daha doğrusu bir dönem  eleştirdiğim bu insan bana köşe yazısı yazdıracak kadar işinin en iyisi olmanın yanında yetiştirdiği efsane isimlerle de her türlü övgüyü hak ediyor.
Gönlüm isterdiki kendisi hayatta iken yazabilseydim ama açıkcası bu vedasını beklemiyordum tüm ülkemizin beklemediği gibidir. Her ne kadar klişe olacak ama her ölüm elbette zamansızdır. Vefatından 2 gün önce haberlerini izlediğim değerli bir meslek erbabının vedasını beklemiyordum.
Her ne kadar aramızdan ayrılsada yaşarken kendisine iletemediğim duygularımı hislerimi kendisine bu dünyadan edebiyete gittiğinde yazıyorum. Merhum Birand daha 20 yaşlarında kendisine mektup yazacak kadar ileri görüşlü olabildiysede biz onun yanında bir çırak olarak ancak yazabiliyoruz doğal olarak.
Bir çok insan rahmet okusada arada merhum Birand’ı eleştirenleri görüyorum. Haklı olabilirler. Haklıdırlarda hatta. Ama unuttukları bir şey var Mehmet Ali Birand yaşamış olsaydı o hoşgörüsü ile onlarada gülümser sizde haklısınız derdi. Dünya görüşümüz tam tersi olsada hoşgörüsü ve hatalarını tebessümle kabul edebilen bir insan olarak gönlümüzü fethetti.
Çalışması, azmi, başarıları, iş disiplini, yetiştirdiği değerli gazetecileri ile bizim için ideol oldu. bir gazeteci olarak ülkemize çok şeyler kattığını gazetecilik mesleğinin duayen ismi olması yanında lokomotifi de olarak biz taşra gazetecileri için apayrı bir yeri vardır gönlümüzde.
Başta eşi, oğlu olmak üzere çalışma arkadaşları çok şanslılar. Çünkü sayın Birand’ı yaşama ve çalışma fırsatı bulmuşlardı. Bizim öyle bir şansımız olmadı ama bzilere de kattığı çok şeyler vardır. Çok şeylerde olmuştur.  İyiki bu dünyaya geldin sayın Mehmet Ali Birand. İyikide gazeteci oldun.. Seni hiç yüzyüze görmesekte bizlere çok şeyler kazandırdın çok şeyler kattın.
Yüce Mevla’dan Merhum Mehmet Ali Brand’a rahmet, ailesine ve bütün ülkemizin basın camiasına başsağlığı diliyorum.


İzlenme: 644
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • hayirlara vesile olsun

    Misafir allah rahmet eylesin:yalniz,bi de Emin Colasan Abimize sor efendi birader duayen mi ,degil mi ?Norvecten Sinasi 14 Şubat 2013 21:38

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR