MANŞET

SARI KOLA MI SİYAH KOLA MI?

Ramazan Terkos

Ramazan Terkos

E-Posta : marmarismanset@hotmail.com


Kültür durağan değildir elbette ki zamanla değişecek. Ancak bu değişim toplumun kendi kültürüne tamamen yabancılaşma yönünde ise öz kültürün ortadan kaldırılmasına neden olur.

Ülkemizdeki kültürel değişme de kendi kültürümüze yabancılaşma yönündedir. Şehirlerde başlayan bu değişim günümüzde Anadolu’nun en ücra köşesindeki köyüne ulaşmış durumda. Popüler kültürün içi merkez (gelişmiş ) ülkeler tarafından doldurulmaktadır. Merkez ülkelerin kültür öğelerine gösterdiğimiz ilgiyi kendi öz kültürümüze gösterirsek daha renkli ve daha yaşanılabilir bir ülke yaratmış oluruz.

 Ne zaman popüler kültürün içini kendi kültürümüze ait öğelerle doldurursak o zaman daha yaşanılabilir bir toplum inşa etmiş olur ve dünya’nın içinde bulunduğu tek tiplik durumdan sıyrılmayı başarmış oluruz. Kapalı bir toplum yaratmak için değil, modern ve kendi kültürüne yabancı olmayan bir toplum için yapılmalıdır bunlar.

Ülkemizin güzide şehirlerinden biri olan Gaziantep’e gidişimde pop kültürün içinin tam anlamıyla toplumumuza yabancı öğelerle doldurulduğuna bir kez daha şahit oldum. Doğup, büyüdüğüm köyde bundan 10 yıl önce misafirlere çay, Türk kahvesi,çay ya da ayran ikram edilirdi.  Ancak şimdi bu içeceklerin yerini farklı içecekler almış. Köyün yaşlılarından olan Zahide Nine‘yi ziyarete gittiğimde bana yönelttiği soru beni çok şaşırttı. Misafirperver Zahide Nine: “ Oğlum sarı kola mı, siyah kola mı içersin.”  diye sordu. Yılların Zahide Ninesinin ikram listesinde “sarı ve siyah kola” yerini almış. Buna benzer yaşadığım onlarca örnek vardır. Merkez ülkelerin yeme- içme şekilleri ve ürünleri köylere kadar girmesi içinde bulunduğumuz durumu bütün çıplaklığıyla gözler önüne sermektedir. Bizi biz yapan kültürümüze sahip çıkmak için hepimizin yapacağı bir şeyler muhakkak vardır. Geç kalmadan, yiyecek-içecek listemize yöresel ürünlerimizi ekleyerek başlayabiliriz. Mesela Americano’yu liste dışı yapıp bol köpüklü bademli Türk kahvesini listenize ekleyebilirsiz.


İzlenme: 491
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR