MANŞET

SEN DÜNYA LİDERİSİN

Ramazan Terkos

Ramazan Terkos

E-Posta : marmarismanset@hotmail.com

10 Kasım her yıl hüzne boğuyor bizleri. Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı tarih.

İlk olarak, ilkokul 3. sınıftayken Atatürk’ün aramızdan ayrılışının Türk halkını neden bu kadar çok üzdüğünü anlar gibi olmuştum. Tarih 1995’in 10 Kasım’ı, küçük köy okulunun bahçesinde toplanmış saattin 9’u 5 geçmesini bekliyorduk. Serpil öğretmenimizin, elindeki kaseti eski kasetçalara koymasıyla gelen sesle gözlerinden yaş gelmesi bir oldu. Hızlı bir hamleyle yanaklarına süzülen yaşları sildi. Canım öğretmenim birkaç metre uzağımdaydı. Onu izlerken, benim de gözlerim doldu. Ama ağlamadım.

Tören biter bitmez soluğu öğretmenimin yanında aldım. Hemen sordum:”Öğretmenim törende neden ağladınız?”

-Yavrum, Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrıldığı için ağladım, onu hiç göremediğim için ağladım.

Çocuk aklımla, ikinci sorumu sordum: “Atatürk sizin akrabanız mıydı öğretmenim?”

-Hayır. Hiçbir kan bağımız yok, ama yakınım olsaydı ancak beni bu kadar üzerdi bu ayrılık. Şuan rahat bir ortamda eğitim alıyorsanız onun sayesinde yavrum. Büyüdükçe bunu daha iyi anlayacaksın.

Kendime kızarak sınıfın yolunu tuttum.

O günden sonra ayda birkaç kez, öğretmenimiz okulumuzdan ayrılana kadar, Atatürk’ü anlatırdı bize.

O anlattıkça Atatürk’ün ne kadar büyük bir lider olduğunu anlamaya başlamıştım. Büyüdükçe Atatürk’ü konu alan kitapları okuyarak, dünya liderini daha iyi tanıyordum.

Aradan yıllar geçti. Tarih 2006 yılının 10 Kasım’ını gösteriyordu. İstanbul Sarıgazi’den bindiğim belediye otobüsüyle Marmara Üniversitesi’nin Göztepe’deki kampüsüne gidiyordum. Kısıklı’ya geldiğimizde siren çalmaya başladı. Genci yaşlısı, türbanlısı, başı açığı herkes oturduğu koltuktan ayağa kalktı. Bu saygı ve sevgi karşısında gözlerim doldu, Dünya’da başka bir lider var mıdır, diye düşünürken; iki sıra önümde ayaklarından biri olmayan ön koltuğa tutunarak ayakta durmaya çalışan genç adamı görünce gözyaşlarımı tutamadım. Ağlayarak eşlik ettim otobüstekilere. Onlarca kez rahmet okudum Mustafa kemal Atatürk’e: Bizleri böyle kenetlendirdiği için, Serpil öğretmenim gibi öğretmenlerin yetişmesine sebep olduğu için, uygarlık kapısını bize araladığı için…

Bu yazıyı yazmama sebep olan ise Neredekal isimli tatil sitesinin derlemelerden oluşan haberi. Haberde Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 79. yılında, aralarında Avustralya, Küba, Meksika ve Şili'nin de olduğu dünyanın çeşitli ülkelerinden 27 şehirde yer alan Atatürk ile ilgili büst eser, hizmet birimleri yer alıyor.

Haberle Mustafa Kemal Atatürk’ün sadece Türkiye’de değil, Dünya’nın dört bir tarafında sevildiğini bir kez daha anlıyoruz. Gözlerim dolu dolu okudum derleme haberi.

Avustralya’nın Sidney şehrinde yer alan Hyde Park, Atatürk anıtına ev sahipliği yapıyor. Anıtın üzerinde Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşı sırasında hayatını kaybeden Anzak askerlerine ait cenazelerin ülkelerine gönderilmesini isteyen annelere yazdığı mektup yer alıyor. Mektup, savaşın derin yaralarının iyileşmesi için adeta bir çağrı niteliği taşıyor.

Bir diğer ülke Küba’nın Havana’nın Puerto Caddesi’ndeki Plaza de Armas parkında, Atatürk heykeli yer alıyor. Havana devlet adamlarının isteği üzerine heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından 2011 yılında yapılan heykelde, ulu önderin “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözü yer alıyor. Ayrıca belirtelim ki Küba’da, Atatürk’ten başka hiçbir yabancı devlet adamının heykeli bulunmuyor.

Sen sadece Türkiye’nin lideri değil, sen 7 kıtaya damga vurmuş Dünya’nın en büyük liderlerinden birisin. Seni çok özlüyoruz, çizdiğin yolda ilerlemeye çalışıyoruz.


İzlenme: 517
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR