“O ESKİ HALİNDEN ESER YOK ŞİMDİ”

Ramazan Terkos

Ramazan Terkos

E-Posta : marmarismanset@hotmail.com

Geçtiğimiz hafta sonu, sırt çantama birkaç parça eşya atıp soluğu Bodrum’da aldım.11 yıl geçmişti Bodrum’a gitmemin üzerinden.Bodrum’u sebebi ziyaretim ilçede çalışan ağabeyim Veysel’i ziyaretti.3 gün kalmıştım Bodrum’da,o zaman nefes alacak,doğayla sevişecek,doğayla dertleşecek bir doğaya sahipti Bodrum. Yine o yıllardaki Bodrum’u hayal edip düştüm yollara.Moral depolamak ve Bodrum’la hasret gidermekti amacım.

Ancak,şehre giriş yapar yapmaz hayal kırıklığına uğradım.Yoğun yapılaşma şehrin girişinde el sallamaya başlıyor size. Kendimi teskin ederek tamam Ramazan buralar şehrin merkezi sonuçta,ama Yalıkavak,Turgutreis falan bu şekilde değildir.

Ertesi gün Turgutreis’e doğru yol almaya başladım. Araç ilerledikçe içimde kopan fırtınaların şidetti de artıyordu.Çirkin yapılaşma,mega kentlerin sokaklarını süsleyen uluslararası şirketlerin şubelerini gördükçe boğulacak gibi oldum. Sonunda Turgutreis’e ulaştık. Üzüntüden ağlamak üzereyken, Turgutreis’in şirin pazarı kucak açtı bana.Tatlı dilli satıcıları,modern ile yerelle harmanlamış tezgahları 10 dakika önce gördüğüm görüntüleri silip aldı zihnimde. Doya doya dolaştık pazarı,hatta bazı yerleri 2 bilemedin 3 defa dolaştım.

Dönüş yoluna girdiğimiz de ise pazardaki mutlu halimden eser kalmadı. Bodrum’a moral depolamak için gelmiştim ama karmaşık durum beni daha da kötüleştirdi.

Yine kendimi teskin ettim: “Sakin ol Ramazan,Yalıkavak elitlerin takıldığı yer oralarda yapılaşma daha estetiktir”

Rotayı Yalıkavak’a çevirdim. Çevirmez olaydım. Tepeden Yalıkavak’a doğru inerken,en üst tepelerin bile inşaat sahası yapıldığına ya da içinde iki,üç bilemedin beş kişinin yaşadığı koca koca malikaneler dönüştüğünü gördüm.Genelde dağlara,depelere bakınca ferahlarız.Ancak Yalıkavak’ta sizi ferahlatacak tek yer deniz.Dağlar,depeler,düzlükler, toprağın olduğu çoğu yer betonarme yapılmış.Zaman kaybetmeden,Yalıkavak’tan ayrılıp şehir merkezindeki otelime dönüp Aleksandr Dugin’in İnsanlığın Ön Cephesi Avrasya’sını okumaya devam ettim.Bodrum’dan umduğumu bulamadan ayrıldım.

 Ah Bodrum ah. Uğruna şarkılar yazılmış,şiirler yazılmış Bodrum… Seni şirin “tatil kasabası” havandan alıp, İstanbul’un bir semti görünümüne çeviren betonarme hastaları utansın. 


İzlenme: 4215
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR