MANŞET

HERKESİ BEKLERİZ

Ramazan Terkos

Ramazan Terkos

E-Posta : marmarismanset@hotmail.com


Muğla kıyılarında yaşamak kuşkusuz bir  ayrıcalık. Gidip görmemiz  gereken o kadar güzel ve özel yer var ki…

Ulaşması kolay ama vazgeçmenizin o kadar kolay olmadığı noktaların diyarı Muğla.

Ama beni kendine hayran bırakan öyle bir yer var ki, her yıl en az 3-4 defa beni kendine çeker.

Motorumun dili olsaydı, o da anlatırdı size beni cezbeden ‘o’ yerleşim yerini. Bu arada motorum dediğime bakmayın, scotter 125 cc’lik bir motor. Ama o motor benim penceremden bakıldığında dünyanın en hızlı jetinden hızlı, en konforlu aracından konforlu. Çünkü her istediğim beni hemen ulaştırıyor o noktaya. Sadece bir kez beni üzdü, o hep ilk defa gidiyormuşum gibi heyecanlandıran yolda. O da dönüş yolunda tekledi, hiç umursamadım çünkü beni oraya ulaştırmıştı ya, ben yolda sabahlamayı da umursamazdım. Neyse ki kısa süre bekledikten sonra aldı beni sırtına dönüş yoluna devam ettik.

Marmaris’te yaşadığım için ‘o’ noktaya ulaşım konusunu Marmaris’i baz alıp anlatacağım.

Diğer araçlarla ne kadar sürer bilmiyorum ama benim emektarla 3 saatte yakın sürüyor. Şunu belirteyim, bu 3 saatin nasıl geçtiğini hiçbir gidişimde anlamadım. Çünkü, sizi oraya ulaştıran yoldaki güzellikler bir yoldaş gibi eşlik ediyor size.Ama ben hemen ulaşmak istiyorum diyorsanız benim söylediğim süreyi baz almayın, aracınız iyiyse sizi 1 buçuk 2 saatte ulaştırır ‘o’ eşsiz güzellikteki yere.

Hayranı olduğum kent, antik  çağın en önemli ticaret , sanat ve kültür kentiydi. Demokrasinin ilk örneklerinin yaşandığı, çağının modern kentiydi.Size kentle ilgili tarihi bilgiler vermeyeceğim.  Bu kente gitmeden önce mutlaka tarihiyle ilgili kısa da olsa bir araştırma yapın yoksa sizin için pek bir şey ifade etmeyebilir.

Giriş kapısından içeri girdikten sonra, yaşadığınız yaşantınızla bağlantınız kesiliyor. Tarihi bir tura çıkıyorsunuz. Üzerinizdeki modern kıyafetlerinizi de kafanızı meşgul eden sorunları da kapının dışında bırakıyorsunuz. Yeni yaşantınıza hemencecik alışıyorsunuz.

İlk olarak 2008’in mayıs ayında ziyaret etmişti. Kapıdan girdiğimde, balıkçı olarak yer alıyordum o çağının örnek kentinde. En son gittiğimde ise ticaret gemilerine su ve adaçayı temin ediyordum.

Önümüzdeki günlerde tekrar gideceğim. Artık kendimi o kentin sakini gibi görüyorum. Oraya gittiğimde, kentin ruhuna uymayan tek alışkınlığım ise kent sınırları içinde bulunan modern  restoranda içtiğim sade kahve.Bunun dışında kentten ayrılana kadar kentin ruhuna göre yaşıyorum.

Size bu kadar bilgi yeter. Son satırda ismini vereceğim yeri gidip gezmeyi ertelemeyin. Müdavimi olacaksınız. Modern yaşantınıza birkaç saatliğine ara veri. Geçmişe kulaç atın. Fotoğraf çektirmek isteyeceğinizi şimdiden tahmin etmek zor değil. Size tavsiyem, önce teknolojik aletlerinizi dışarıda bırakıp girin kente. Tarihi yolculuktan döndükten sonra, bir de fotoğraf çektirmek için girin.

Ben motorumun yağını değiştirip tekrar gideceğim, umarım sizleri de görürüm orada.

Yolculuk noktamız: Knidos. Herkesi bekleriz.


İzlenme: 686
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR