MANŞET

“BÜYÜK” SKANDAL

Ramazan Terkos

Ramazan Terkos

E-Posta : marmarismanset@hotmail.com

Muğla 1.100 kilometrelik kıyı şeridiyle Türkiye’nin en uzun kıyısına sahip ili. 12.974 kilometrekarelik yüzölçümüyle de gerçekten büyük bir şehir.

2012 yılında Bakanlar Kurulu’nun kararıyla Muğla büyükşehir oldu.

Yeni düzenlemeye göre Büyükşehir Belediyesi bütün il genelinden sorumlu hale geldi. Bu ilçe ve belde belediyelerin yürüttüğü bazı hizmetleri Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütüleceği anlamına geliyordu. Peki bu süreçte Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün nasıl bir yol izledi?

Sürecin tamamını değerlendirmek  sayfalarca yazı demek,ben durumu kısa özetlemeye çalışacağım. Sayın Gürün “dünya markası” olan ve modern yapılaşma ve peyzajıyla örnek gösterilen ilçe belediye başkanlarının tecrübelerinden yararlanma yerine, “ben her şeyi yapabilirim” anlayışıyla hizmet vermeye çalışıyor. Ancak bu anlayışın devam ettirilmesi Muğla ve yaşayanlarına ciddi zarar veriyor.

Antalya sınırından başlayıp Aydın il sınırına kadar uzanan bir yüzölçümüne sahip olan bir şehirde,ortak akılla hareket etmek kentte daha çok fayda sağlayacağı su götürmez bir gerçektir. Sayın Gürün ise bu anlayıştan oldukça uzak.

Muğla’nın birçok konuda kendi ilçelerinin gölgesinde kalması bir Muğla yaşayanını mutlu edecek bir durum değil. Örneğin Muğla il olarak yıllardır hak ettiği şekilde gelişme sağlayamıyor; ancak Marmaris’in bir yılı diğerini tutmuyor. Her yıl şehrin hem görüntüsüne hem de yaşantısına renk katan, modern şehircilik planlarına uygun gelişmeler yaşanıyor. İstikrarlı bir şekilde gelişip büyüyen ilçeleri örnek alıp çalışmak yerine kendine ayrı bir rota çizmek, sizi müspet bir sonuca ulaştırmaz.

Sorunlu bir yönetim, az da olsa yaptığınız işleri gölgede bırakıyor. Taşlıca mahallesinin su sorunu yıllardır devam ediyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından açılan kuyu ile Taşlıca,tamamen olmasa da, suya kavuştu.Ancak o gün bu önemli gelişmeyi unutturacak, bir skandalla imza atıldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Taşlıca’da tertiplediği törene, ne Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ne de belediye meclis üyeleri davet edildi. Taşlıca, Marmaris ilçe sınırında yer alan bir mahalle. Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ise hem partinizin mensubu hem de yıllarını Marmaris ve uzak mahallerine hizmete harcamış bir idareci.

Siz Taşlıca’yı ya da diğer mahalleri bilmezken Ali Başkan o mahallelere hizmet götürmek için gecesini gündüzüne katıyordu. Marmaris’in en ücra mahallesinde bile Marmaris Belediyesi’nin hizmet nişanelerini görmek mümkün .Eski yasaya göre, köylerin tarihi dokusuna dokunmadan modern yaşamın bir parçası olan etkinlik evleri,çocuk parkları yapıldı.Köyler birçok hizmetle buluşturuldu.Kendini hizmete adamış bir başkanı ve ekibini,aynı zamanda parti mensuplarınızı  açılışa davet etmeyerek “büyük” bir skandala imza attınız.

Sayın Gürün, Muğla’nın önüne ‘büyükşehir’ kelimesini getirerek büyük olunmuyor. Muğla ilçeleriyle büyür ve gelişir; idare ise ortak akılla, işin ehli olan kişilerle hareket ederek icra edilir.                          

 


İzlenme: 614
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR