MANŞET

Psikolog nedir? Ne değildir?

Nehir YILMAZ

Nehir YILMAZ

E-Posta : nehiryilmaz48@gmail.com

Psikolog kelime anlamıyla ‘ruhbilimci’ demektir. Problemleri ve psikolojik rahatsızlıkları çözmek için psikoloji ile ilgili bilgi, teori ve araştırmaları kullanan bunların yanında çeşitli araştırmalar da yapan kişilere denir. Türkiye’de üniversitelerin 4 yıllık psikoloji bölümünü bitirip diplomayı almaya hak kazanmış kişiler psikolog olurlar ve yüksek lisans eğitimleriyle uzmanlık alanlarını belirlerler.

Bunların yanı sıra halk arasında da bir psikolog algısı vardır.

Psikolog ne değildir?

-Deli doktoru değillerdir.

-İlaç yazamazlar.

-Sorunları bir çırpıda ortadan kaldırabilen üstün yeteneklere sahip kişiler değillerdir.

-Zihin okumazlar.

-Kural koyucu, yaşamınıza koçluk eden ve size vaatlerde bulunan  kişiler değillerdir.

-Yargılayan, eleştiren, danışanının özel bilgilerini başkaları ile paylaşan kişiler değillerdir.

Psikolog bir çeşit ayna görevi görür. Danışanı ile empati kurar, onun dünyasından bakıp anlamaya, onun hissettiklerini hissetmeye çalışır ve alternatif bakış açısı olur.

Bir nevi danışanının ayakkabılarını giyer, o yollardan geçer ve o olur…Bunu yaparken tek başına değil; danışanı ile birlikte terapötik bir ilişki çerçevesinde yapar.

Psikoloğa neden gidilir?

Psikolojik rahatsızlıklar ve duygusal zorluklar sizi diğerlerinden farklı kılmaz. Her kimlikten, gruptan, birçok farklı sosyoekonomik statüden, farklı yaşlardaki kadınları ve erkekleri etkiler. Bu rahatsızlıklar kişinin düşünme yetisini, duygularını ve davranışlarını bozabilir. Bireyin okulda veya işteki günlük yaşamını etkileyebilir, ailesiyle veya arkadaşlarıyla olan ilişkilerini ciddi boyutlarda bozabilir. Kişinin genel hayatını eskisi gibi işlevsel olarak sürdürmesine engel olabilecek herhangi bir durum psikoterapiye başvurmak için geçerli bir nedendir. Bazı durumlarda psikiyatrist ve psikolog iş birliği içinde sürece dahil olurlar. Psikoloğa ya da psikiyatriste gitmek sizi aciz yapmaz, küçük düşürmez; aksine kendi sorunlarıyla başa çıkabilen güçlü ve farkında bir birey olduğunuzu gösterir.


İzlenme: 1355
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı