Yine Turizm

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar geçen gün Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu üyeleri birçok yerde düzenlenen Türk Gecelerinin Türk kültür ve geleneklerine uymadığını ifade etmişler. 

Çok doğrudur, yerden göğe kadar haklılar.

Gerçekten gözlerimizle her yıl istisnasız görüyoruz, garsonlar ve çeşitli otel personeli turistlere sevimli görüneceklerini sanarak göbek danslarından tutun yapmadıkları kepazelik yok ayrıca inanılmaz bir gürültü kirliliği de yaşanıyor.

Eğer bu gürültü kirliliğine Polis ve Zabıta çare bulacaksa yazık,  hepsi işini gücünü bırakıp bu işle uğraşmaları lazım aksi halde bugüne kadar olduğu gibi baş edemezler.  Ne ararsanız var. Bakınız kapalı çarşı diye adlandırılan bölgede dükkanlar  8-10 yıl evvel 700-800 bin TL ye satılırken şimdi 200 bin TL ye alıcı çıkmıyor.  Turistlere laf atmaktan, elle taciz etmekten bir gelen turist bir daha gelmiyor.

Sevgili okurlar geçen yaz bir gezi için Alman AIDA Kruvaziyeri ile bir gezi yaptık. Antalya'dan bindik Kıbrıs, Rodos ve dolaşıp Marmarise ve Marmaris'ten Antalya'ya döndük. Marmarise yanaşmadan evvel gemi hoparlörlerinden dikkatli olunması ve mümkünse kapalıçarşıya gidilmemesi anons edildi.  Şaşırdık kaldık.

Bu çok ciddi bir konudur. Turistin getireceği dövizde öksüz ve yetimin hakkı vardır. Turizm ile ilgili kim varsa bu olaylarla mutlaka kesin kararlı olarak mücadele vermelidir.  Birçok insan gazetelere demeç vermeyi severler ama ciddi durumlarda geri adım atarlar, onlarıda halkımız artık tanımıştır.  Bu konuda yazılı ve görsel yerel basına da büyük iş düşmektedir. Olayları halka yansıtılması halinde sorumlular ortaya çıkacaktır.

Belediye Başkanları, Kaymakam ve Vali ellerinden gelen herşeyi yaparak bu hanutçuluğu, turistleri elle ve sözle taciz olaylarına mutlaka çözüm getirmelidirler.  Bir zamanlar turizmle ilgili şahıs ve kuruluşlar sokaklara ''No Hassle'' yazarak bir hatırlatma yapmışlardı ancak hiçbir başarı elde edemediler maalesef.

Diğer taraftanda elbette gürültü kirliliği ve Türk kültürünün tamamen  yanlış sunulmasına mani olunmalıdır.

Bunun başarıya ulaşması için tek çare var.  Almanlardan örnek alarak katı bir disiplinle üzerine gitmek ve hiçbir cezayı ertelememek üzere yazmak ve ayırım yapmamak. Bunun dışında yapılacak hiçbir şey bugüne kadar önlemediği gibi bundan sonrada önlemeyecektir. 


İzlenme: 1374
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR