Yerel Basın

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar önümüzdeki Pazar günü yerel seçimler var ve Türkiye için çok önemli bir olay.  Benim, şahsi kanaatime göre Marmaris'te yerel basın sınıfta kalmıştır.  Durum önümüzdeki yerel seçimler nedeni ile herkesin göreceği şekilde ortaya çıkmıştır.

 

Daha evvelde defalarca yazdığım gibi Marmaris'te yaşayan birçok seçmene ne görsel, ne de yazılı basın ulaşamıyor zira çoğunlukta maçları izlemek için evlerde Digitürk var, yazılı basında ise büyük dağıtım sorunu var. 

 

Evvelsi gün ulusal bir gazetede ilave olarak AKP Marmaris Belediye Başkanı adayı Doğan Tugay'ın seçilmesi halinde yapacaklarını bildiren bir ek çıktı ve bence sokaklarda reklam için dolaşan resimli minibüs ve otobüslerin dışında halka sunulan en akıllı ve en etkili bildiri oldu.  Yerel basının halini görüp böyle bir halka ulaşım şeklini düşünen Doğan Tugay'ı ve ekibini gerçekten tebrik ediyorum. Kendisi Gazetecilik mezunu olduğu için sanıyorum Marmaris'te bu eksiği en iyi şekilde gördüğü anlaşılıyor. 

 

Marmarislinin çoğunluğu yerel basını maalesef okuyamıyor ve izleyemiyor. Gazeteler paket kağıdı oluyor ya da hastanelerde bekleyen hastaların vakit geçirmek için göz attıkları kağıt parçası.  Batı medeniyetinden çok uzak, gece ile gündüz gibi. 

 

Marmaris AKP gerçekten çok zekice bir hareketle ulusal gazetenin içine ek koyarak halka dağıtılmasını sağlamış. Böylelikle bildiri yerel gazeteler daha dükkanı açmadan sabah saat  7-8 de birçok Marmaris'te oturan seçmenin evindeydi. Herkesin tek tek okuduğuna ve ilgilendiğinden hiç şüphem yok. Seçimlerin en önemli ve hassas noktası sokaklarda biriken topluluğa nutuk atmak olmayıp, seçmenin evlerine rahatsızlık vermeden bu şekilde gazete eki olarak girebilmek veya görsel basın yolu ile kendini anlatabilmektir.

Geçenlerde internete düşen ve montaj olmadığı belli olan bir reportajda sokakta durdurulan birçok insana sorulduğunda Kıbrıs'ın haritadaki yerini dahi bilmedikleri anlaşılıyordu.   Bundan dolayı sokaklardaki mitinglerin insanların fikirlerini değiştirebileceği zaten artık kültür seviyesi çok daha yüksek olan  Avrupa'da bile inanılmıyor ve yapılmıyor.

Marmaris'te yapılması gereken en önemli reformlardan biri de yerel basının yöre ile ilgili halka geniş bilgiler yansıtabilmesi ve mümkün olduğunca çok eve girmesi için dağıtımın doğru yapılabilmesidir. Seçilecek Belediyelerin toplumları medeniyete ve bilgiye götürecek önemli faktörleri çok basit ve kısa süre içinde düzeltebilecekleri kesin ancak önemli olan bu durumu gecikmeden görmeleri.

 


İzlenme: 998
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR