Yerel Basın

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar Yerel Basın bir şekilde Adalet gibidir yani tarafsızdır ve tarafsız olmalıdır. Elbette esas görevlerinin arasında bulunduğu bölgedeki hem yanlışlıkları, hemde doğruları halka duyurmak olacaktır ama bunu yaparken herhangi bir partizanlık içinde olmaması gazeteyi okunur hale getirmekte en önemli faktörlerin başında gelir.

Aksi halde basın'ın bölünmesi demek, taraf tutması demek ülkenin bölünmesine alkış tutmak olur.

Unutmayalım ki, yerel basın veya ulusal basın birçok insan tarafından çeşitli yerlerde okunuyor, bunlar gençler, çocuklar veya yaşlılar olabilir. Siz bugün bu gazeteyi kimin okuduğunu bilemezsiniz.  Tesadüfen bile olsa okuyanın basında taraf tutmak olgusunu hissetmesi demek gazetenin veya yazarının ülke içinde bölünmüş bir gruptan olduğunu gösterir. Bihassa Ortadoğuda ve bizim coğrafi durumumuzda bu gibi durumlara başta basın kesinlikle olanak sağlamamalıdır.

Bir olumsuzluğu eleştirirken elbette taraf olunabilir ama bu asla ülkemizi bölecek şekilde olmamalıdır. Yerel olsun, Ulusal basın olsun bazı yazıları okuduğunuz zaman insan gerçekten şaşırıyor. Bölünme yanlız sınırlarla olmaz, kafa yapısının bölünmesi ile olur. 

12 Eylül 1980 tarihinden önce de Türkiye kafa olarak bölünmüştü, başta basın olmak üzere sağcı, solcu diye Polis, Öğretmen, Adalet, Sendikalar hepsi bir tarafa gitmişlerdi. Günde 5-10 adet genç insan faili meçhul olarak öldürülüyorlardı. Bazı mahallelere girmek, geçmek dahi izine bağlıydı. Ben yurtdışında idim ve orada resmi devlet istihbaratında Türklerin Diyarbakıra girmesi için özel izin gerektiği bildiriliyordu.  Sonra öğrendim ki Trabzon'dan Fatsa'ya gidecek olan zamanın Kara Kuvvetleri Komutanı bile helikopterin düşürülebileceği tehlikesinden başka yolla gidebilmiş.

Türkiye kafa olarak bölünmüştü, sadece sınır olarak bölünmesi kalmıştı ve bu olsaydı bugün birdaha birleşmek hiçte sanıldığı kadar kolay olamazdı. Kıbrısı görüyoruz.

Bu ve benzer sebeplerden dolayı düşüncelerimiz değişik dahi olsa halkın okuyacağı gazete ve televizyonlarda insanları düşman edip kızıştırmayalım, partizan olmayalım bunun hiç kimseye faydası olmaz.
Unutmayalım hepimiz aynı geminin içindeyiz.


İzlenme: 899
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR