YENİ İSTANBUL HAVAALANI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Sayın Cumhurbaşkanı hemen heryerde konuşmalarında yeni İstanbul Havaalanından bahsediyor.  Elbette çok önemli ve büyük bir eser.

Yalnız benim şahsi düşüncem ve dünyayı gezen birisi olarak görüşüme göre İstanbul'un yeni havaalanına hiç ihtiyacı yok esas kafayı değiştirmeye ihtiyaç var. Havaalanında çalışan tüm kişileri biraz hızlı çalıştırabilseniz zaten yeter de artar bile.

Bana inanmıyorsanız dünyanın diğer havaalanlarına bir bakın. Bizden çok daha fazla yolcu var ama hiç görünmüyor, boş görünüyor çünkü herkes hızlı çalışıyor. Bizde ise 30-40 metre kuyruklar var.

Ben yeni havaalanını asla küçük görmüyorum ancak yukarda yazdığım gibi şimdiki havalanında çalışan tüm personeli hızlandırırsanız uzun bir süre başka havalanı gerekmez.

Size bir örnek vereyim, Kapıkule Gümrük kapısı yaz aylarında bile bile işçilerin geldiği aylarda çok uzun kuyruklar oluşur ve adamlar arabalarda yatarlar. Bu iş 50 senedir tam bir kepazeliktir. Oraya yeni bir Gümrük kapısı yapmak işi kolaylaştıracak mı sanıyorsunuz? Hiç fark etmeyecektir. Önemli olan orada çalışanlar, kuyrukları oluşturan onlar.

Hiç uzağa gitmeyin Dalamana gidin. Çoğu zaman içinde 15-20 kişi olan Marmaris Muttaş veya Havaş otobüsleri geldiği zaman bile kuyruklarla içeri giriliyor, bavul verme yerinde sıralar oluşup uzun süreler bekleniyor.  Buna önem verilse ve oradaki zaten tamamen zamana yayılmış olan işler daha seri ve çabuk yapılsa, bugünkü Dalaman havaalanı bile çok gelecektir.

İniş ve kalkış pistleri az olabilir bunu anlarım ama havaalanı içi doluluk tamamen içerdeki çalışanların yavaşlığından oluşmaktadır.

Yeni İstanbul Havaalanı ne kadar büyük yaparsanız yapın içerde çalışanları eğitimle hızlandırmadığınız veya çoğaltarak hızlandırmadığınız takdirde orası da kalabalık görünecek ve insanlar memnun olmayacaklardır.

Bekleyin görün...


İzlenme: 542
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR