YAZAR NE YAZAR?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okuyucular evvelki gün Amerika'nın Florida Eyaleti Orlando kentinde bir günlük gazete böyle başlık atmıştı, "yazar ne yazar".

Çok ilginç ve demokratik açılım yaparak anlatmış bir gazete köşe yazarının ne yazdığını ve ne yazması gerektiğini.
 
Önce batı medeniyetinde "köşe yazarı" diye bir şey yok. Gazetede yazan, çalışan herkes gazetecidir. Bilgi toplar ve istediği ile paylaşır. Bizim köşe yazarı dediğimiz bir gazetenin bir köşesinde yazan kişilerin de yine gazetenin operatif patronu olan yazı işleri müdürü talimatı ile kafasına esen her konuyu yazamazlar mutlaka ağırlıklı oldukları alanı gerekir. Eğer siyaset yazıyorsa hep siyaset ağırlıklı yazacak, spor yazıyorsa hep spor ağırlıklı yazacak. Okuyucu yazarın ne hakkında yazacağını bilecek. Herkesin herşeyi bilmesi zaten hiçbir şey bilmemesi demek oluyor.
Yazar kokteyl yapmayacak, bunu kontrol eden yazı işleri müdürüdür. 
 
Bizde herkes aklına geleni yazıyor...
 
O zaman gazete sanki bazı okullarda duvara asılan her konuya açık tabela gibi oluyor. Halbuki para ile satılan profesyonel gazetelerin kendine göre bir kişiliği oluyor batıda. Okuyucu biliyor yazar Ahmet beyin ne hakkında yazacağını veya Mehmet beyin. Ne çıkarsa bahtıma diye okumuyor. 
 
Bizde sadece bazı büyük ulusal gazetelerde bu belli, diğerleri kokteyl. 
 
Kendikendimize kalınca halk okumuyor diyoruz ama empati yapıp bunları düşünmüyoruz, dağıtımı hiç düşünmüyoruz hep işimize gelen en kolay yönü seçiyoruz, sonra herzaman şikayet ediyoruz. 
 
Yerel gazeteler mutlaka yerel olayları yazacak diye de birşey yok. Yerel gazetede yazar ulusal politikalar hakkında görüş bildirir bu çok normal aynı zamanda gereklidir.  Örneğin Muğla'da yazıyorsam Muğlalının politik düşüncesini de bilmeli ve yazmalıyım ama Muğla'da çeşitli düşünce gurupları olduğunu da unutmadan.
 
Bir yazarın yapabileceği en büyük hataların başında herhangi bir şahsa veya topluma yazılarında hakaret etmektir. Bu hiçbir yazarın hakkı değildir. Bizde ise bakıyorum ulusal basında bile hemen hergün birilerine hakaret ediliyor, küçük düşürülüyor.  
 
Bu ne basının, ne de yazarın görevi hiç değil. Ama oluyor çünkü disiplin birçok insanımıza yabancı geliyor.


İzlenme: 634
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR