YALAN MAKİNESİ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ulusal basından okuyorum MİT artık ''Yalan Makinesi'' kullanabilecekmiş. Günaydın demek lazım. Yalan makinesi ''Lie detector'' 1970'li yıllardan beri Amerikada kullanılıyordu. Avrupa'da bazı ülkelerde mahkemeler kabul etmiyordu ama yine de Polise büyük faydası olması nedeni ile kullanıyorlardı.

Yani açıkça söylemek gerekirse insanlara eziyet etmemek, dövmemek ve vurmamak için doğruyu söyleten en tesirli, makine yalan makinesidir.  Netice %98 doğru çıkar, bu rakam gerçekten saygı duyulacak bir rakamdır.

Sanık hakkında birçok gerçek bilgiler toplanır bir evvelki gece iyi ve rahat olarak uyuması sağlandıktan sonra uyanınca bazı formalitelerden sonra makineye bağlanır. Makineyi kullanmak için hayli uzun eğitim gören kişiler vardır yani her önüne gelen yalan makinesini kullanamaz. 

Yalan makinesi uzmanı  uygun ve uygun olmayan denilen şekilde soruları sormaya başlar. Bu arada sanığın tansiyonu, nabız atışı ve birçok diğer uzvu makineye bağlanmıştır.  Sanığa sorular sorulur, bazı soruların cevapları bellidir, mesela babanın ismi gibi. Sanık doğru söylediği zaman nabız ve tansiyon ile bazı diğer uzuvların fonsiyonları elinde olmadan kontrol dışı kalır.  Yalan söylemesi halinde uzman, makinenin arkasında bunları olduğu gibi görür.  Amerikan mahkemelerinde yalan makinesi neticeleri aynen kabul edilmektedir. Avrupa mahkemelerinin ise bir kısmı kabul etmemektedirler.

Sanıklara dokunmamak ve vurmamak için en büyük icatlardan biri, hatta birincisi yalan makinesidir. Emniyetin işini kolaylaştırır ve çabuklaştırır. Kimin yalan söyleyip söylemediğini vakit kaybetmeden anlamak için en büyük teknolojik imkan.  Şahsen kendi meslek hayatımda belki yüzlerce hatta bine yakın yalan makinesi kontrolüne şahit oldum ama hiçbir zaman %2 denilen yanlış çıkan neticeye şahit olmadım, hepsi doğru çıktı.

Bununla genelde Amerika'da ve uygulanan Avrupa ülkelerinde sorgulama sırasında sanığa Polis tarafından dokunmak olayı da bitmiş oldu.

PATMOS FESTİVALİ

 

Sevgili okurlar her yıl Eylül ayı ilk haftasında Yunanistan'ın Patmos adasında  (12 adalardan biri) büyük bir festival yapılıyor.  Festival Kültür, Tiyatro, Antik ve Müze ziyaretleri ile tarihi Yunan yemekleri ve çeşitli eğlenceleri içeriyor.

Bu festival nedeni ile hemen hemen ada da bulunan bütün oteller daha Nisan ayında rezerve ediliyor.  Marmaris-Rodos ve Rodos-Patmos katamaran seferleri içinde çok evvelden reservasyon yapılmazsa yer bulmak nerede ise imkansız olabilir. 

Bu festival için Patmos adasında güzel bir otel'de 2 kişilik bir oda fiyatı yaklaşık 70-110 Euro arasında. 

Rodos'ta Türk dostu olan İsveçli  bir seyehat acentesi çok uzun yıllardan beri orada çalışıyor ve bu gibi işlerde yılların tecrübesi ile uzman.

www.patmosfestival.gr  adresinden sağ üst köşeyi tıklamanız halinde İngilizce olarak festival hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca ilgi duyanlar aşağıdaki mail adresinden bu acente ile İngilizce temasa geçip otel ve katamaran bilgileri alabilirler.

TRITON HOLIDAYS

 


İzlenme: 1443
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR