Uyum Yasaları

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar bundan 3 hafta önce Almanya'da idim ve bir akşam eski Alman meslekdaşlar, savci ve hakimlerle Polis korosunu dinlemeye gittik sonrada birlikte yemek yedik. Yemekte konu bir ara Noel ve Yılbaşında içkili lokallere yakın yerlerde alkol kontrolü yapılmasına geldi. Bunun için mutlaka Hakim yazılı izni gerekiyor Almanya'da. Hakimlerin hiç biri vermemiş bu izni. Bir tanesi de yemekte aramızdaydı ve mevzu bu olunca o da açtı ağzını yumdu gözünü derler ya eski Türkçe'de.  ''Hukuku inandıracak kafi şüphe olduğu sürece her Polis herkesi kontrol edebilir'' dedi, ancak ''keyfi olarak lokal ve gasthaus'lara yakın yerlerde pusu kurarak alkol muayenesine asla izin vermem, yapanında canını yakarım, burası artık Hitler ve Nazi Almanyası değil'' dedi.  Ordaki Polis amirleri de aslında onunla aynı görüşte idiler ama bir trafik istasyon amiri böyle bir istekte bulunmuş, ordan kaynaklandı.

 

 

Düşündüm Sayın Başbakan televizyonlarda Avrupa Birliği Muktesebatından bahsediyor acaba biz bu kurallara uyuyormuyuz? Bizde sebepsiz ve şüphesiz durup dururken kontrol istasyonları yok mu? Bakınız kontrol demiyorum zira Polis şüphelendiğinde herzaman ve herkesi kontrol edebilir ama ben devamlı kontrol istasyonlarından bahsediyorum. Bunlar hakimlerden mi izin alıyor? Ben hakimlerin bu şekilde izin vereceklerini hiç tahmin etmiyorum doğrusu.

 

 

Bugün Avrupa'da 40 sene yaşayan ve 40 senedir araba kullanan ama bu zaman zarfında tek bir defa bile durdurulup hüviyet veya ehliyet sorulmamış milyonlarca insan var.  Durup dururken hiçkimse durdurulup hüviyet veya ehliyet sorulmaz, yasaktır çünkü bunu yapmak için hukuken geçerli makul ve kabul edilebilir bir sebep olması gerekir, aksi halde bir suç dahi tespit edilse savcı da, hakim de kafi şüphe olmadan kontrol yapıldığı için dosyayı ellerine bile almazlar. Bu konuda çok tecrübeli bir Türk hukukçu dostumun soruma verdiği yanıt ise aşağıda,

 -''Polis Vazife ve Selahiyetleri Hk.da Kanunun 4-A maddesinin buraya aldığım şu cümlesinde ifadesini buluyor: "... Kolluk Kuvvetlerinin durdurma yetkisinin kullanılabilmesi için tecrübesine ve içinde bulunulan durumdan edindiği izlenime dayanan makul bir sebebin bulunması gerekir. Süreklilik arz edecek,  fiili durum ve keyfilik oluşturacak şekilde durdurma işlemi yapılamaz......"  Çok açık ve net olarak ''süreklilik arz edecek şekilde yapılamaz'' diyor. Şimdi kalkıpta amma veya fakat ile sebepler yaratmak neyi değiştirir?

 

Zaten bunu uyum yasalarıda çok açık ve net ortaya koyuyor.Bunlardan biride uzakta değil Çetibeli'de. Devamlı olarak gümrük kapısı gibi kontrol istasyonu, şüphe filan varsa o zaman herkes şüpheli mi? Geçenlerde 78 yaşında bir aileyi durdurmuşlar, asker kaçağı araması desek o da değil.

 

Bu gibi durumların ne Avrupa Birliği Muktesabatı ile, ne de Uyum yasaları ile uzaktan veya yakından en ufak alakası bile olmadığı belli.İzlenme: 808
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR