Türk Futbolu Dize Vurdu

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar son maçlara bakıyorum stadyumlar bomboş. Evvelsi gün Fenerbahçe kendi sahasında Sivasa karşı oynuyor stadyum bomboş. Galatasaraya bakıyorum onlarında boş. Milli takım aynı. Futbola ilgi gittkçe azalıyor.
Herhalde bazıları gece gördükleri ruyayı ertesi gün uyguluyor veya uygulatıyor ve Passolig sistemi getirip insanları fişleme yoluna gidiyor. Bunu gerçekten yapmak mı istiyorlar yoksa iş olsun diye mi yapıyorlar anlamış değilim.
Bir milyon üye diyerek gelir temini için çalışan profesyonel kulüpler Avrupa'ya çıkamayınca, üstelik seyircisiz oynama gibi akla zarar kararlarla maddi olarak büyük sıkıntı içindeler. Bu zararı nasıl telafi edecekler?

Dünyada milyarlarla taraftarı bulunan gençliğin sevgilisi futbol var. Ülkemizde de aynı şekilde açık ara 1.numaralı spor ama biz bunu isteyerek dibe vurduruyoruz.

Bakınız size sadece birkaç örnek vereyim. Almanya'da tam 11 milyon 5 ile 45 yaş arasında lisanslı futbolcu var. Yine Almanya'da 400.000 (Dörtyüzbin) Milli maç oynanacak ölçülerde çim veya suni çim futbol sahası var. Hemen hemen her 2 Amatör futbol takımın paylaştığı bir sahaları var.  Ek'te 5.ci Amatör küme bir kulübün sahasının resmi var. Bunlara ilaveten iki adet duş var. Biri misfir takım, diğeri evsahibi için. Her antrenman ve maçtan sonra herkes duş alacak bu da sportif bir görev. Yani temizlik. Terli terli eve gitmek yok.
Hiçkimse durup dururken dünya şampiyonu olmuyor.

Bizde ise rakipsiz 1.numaralı spor olan futbola önem verilmiyor. Antrenörlerin hemen hemen tamamına yakını lisan bilmiyor ve ileri ülkeleri takip edemiyor, oyuncu yetiştiremiyor bunu daha çok Almanya yapıyor. Saha Amatörlere yok, ne antrenman sahaları, ne de maç yapacakları stadlar yeterli hiç değil. Halbuki her müteahite bir saha yaptırılsa çok kısa zamanda iş hallolur.

Güneydoğu olsun diğer bölgelerde olsun imkanlar olmadığı için Amatör futbol desteklenmiyor,çocuklar sokaklarda,- halbuki o yaşlarda taş atacaklarına gol atsalar daha iyi olmaz mı?

Bu durumda Türk futbolu dibe vurmazsa mucize olur ve beklenildiği gibi de maalesef vurmuş durumda.


İzlenme: 1162
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR