TURİZM İYİ DEĞİL

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Marmaris deyince akla ilk gelen elbette turizm oluyor. Üstelik Bayram'da Yunan adalarına gitti iseniz mutlaka gözleriniz bir kıyaslama yapıyor. Bizde Bayram'da Marmaris'in maalesef bu sene turizm'de ne kadar zayıf kaldığını gördük.

Rodos'ta hemen hemen hiçbir 5 yıldızlı otelde yer yok ve üstelik fazla rezervasyon var. Küçük Pansiyon ve otellerde yer var.

Lokantalara gelince büyük fark var, Yunan adalarındaki lokantaların tamamı, eksiksiz Türkiye'deki kendi ayarlarındaki lokantalardan çok büyük miktarda daha ucuz ve çeşitleri daha çok. Hele deniz mahsullerine gelince Yunan adaları sanki bir cennet. Aynı şeyleri Marmaris'te yemeğe kalksanız hesabı ödeyemezsiniz.

Marmaris neden böyle pahalı? Bana kalırsa turizmi bilmediklerinden. Turizm bir bilim dalı, bugün dünyanın çeşitli yerlerinde Türkiye dahil Üniversitelerde okutuluyor. Siz bu işi bilmeyenlere ama bildiklerini sananlara yaptırırsanız elbette böyle olur, nasıl olacağını beklerdiniz?

Burada defalarca yazdım yanlız Marmarise değil tüm Türkiyeye bakın, 4-5 yıldızlı Otelleri yönetenler içinde kaç tanesi Üniversitede Turizm eğitimi almış? 

Bu doktor diploması olmadan ameliyat etmeye benzemiyormu sizce?

Sonra da Turizm neden iyi değil diyoruz.

Bu arada Avrupa'dan her yıl 1.ci sırada olan çoğunluk bu yıl yok. Almanlar, Hollandalılar, İsviçre ve İtalyanlar çok az sayıda geliyor. Bunu internetten Dalaman Havaalanı sayfasına baktığınızda gelip giden uçakları görerek anlıyorsunuz. Geçen yıla kadar Almanlar turizm'de ülkemize gelenler arasında 1. numara idiler ama bu sene yoklar.

Artık dünya eskisi gibi değil, burada olan ufacık bir hadiseyi dünyanın öbür ucundakiler duyuyor veya görüyorlar. 1 Euro'nun 4,--TL olduğu ülkemizde eğer lokanta yemek fiyatları AB ülkesinden pahalı ise o zaman Turisti çekmek çok zor olur. Bırakın turisti Türkleri bile zor çekersiniz ve durum zaten görülüyor.

Şahsi tecrübe ve görüşlerime göre Türkiye'de turizmi dünya çapında popüler yapmanın tek çaresi Üniversitelerde Turizm eğitimi almış olan insanları işlerin başına getirmektir. Eğer kendi eğittiğimiz insanlarımıza kendi mesleklerini yapma imkanı vermeyip alakasız meslek guruplarından liderler getirmekle hiçbir şey elde edemeyiz.

Yani doğumu ebe'ye değil Jinekologa yaptırmasını öğrenmeliyiz.

 


İzlenme: 476
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR