Tuğce Albayrak

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar hayret kelimesi bile az bence şu bizim görsel ve yazılı basının dünyayı takip etmesi için .

 
Bugün 3 Aralık 2014 Almanya'nın Frankfurt kentinden arabamla çıktım ve bir dostumu ziyarete Hanau İlçesine gideceğim. Yaklaşık 25 kilometre. Yolda tahminen 7-8 kilometre kala trafik polisleri ve diğer polisler sokak başında bekliyorlar. Biraz daha tahminen 2-3 kilomtre daha gittim Polis durdurdu. "İyi günler, lütfen geri dönün ileri gidemezsiniz Belediye Encümeni kararı ile yollar kapandı Tuğçe isimli ölen bir Türk kızı için tören var" . Alman gazetelerinin birinci sayfalarında kapak olan Türk kızını hatırladım. Arabayı park edeceğim bir yer sordum Polis gösterdi. Park ettim ve yürüyerek gittim görmek için.
 
Sevgili okurlar bu ne sevgi, bu ne vefa, bu ne biçim bir şeydir anlayamadım. Tuğçe arkadaşlarını kurtarmak için araya giriyor ve yediği darbe ile yere düşüp kafasını çarpıyor ve ölüyor 24 yaşında. İnanılmaz sayıda Alman Tuğçeyi anıyor, sokaklarda, söyledikleri sözleri duysanız donarsınız. Sanki kendilerinden biri. Çiçekler yağmur gibi, mumlar gece olsa bütün meydanı aydınlatır.
Tek kelime: "Almanya ağlıyor".
 
İnsan seli. İhtiyar tekerlekli arabada Almanlar, koltuk değnekleri ile gelmişler. Tuğçe'nin bütün arkadaşları orada. İlan ediliyor Federal Almanya Cumhurbaşkanı Tuğçe'ye Almanya'nın en büyük nişanını verecek. Tuğçe ölmüş ama Almanya unutmuyor.
 
Türk yazılı ve görsel medyası ile siyaseti bu olayı unutuyor. Gündemlerinde ufak iş.
 
Bu durumda Almanya'daki Türkler nasıl Almanlaşmaz, bu cenazede bulunan yüzlerce Türk gencinin yapacağı ilk şey Alman vatandaşlığına müracaat etmek olacaktır.
Türkiye bana ne veriyor? İlk söylenen bu ve cevabı maalesef hiçbir şey vermiyor tam tersine almaya çalışıyor.
 
Yurtdışındaki Türk asıllı insanlara karşı bu siyaset şekli külliyen yanlıştır ve ilerde çok fena şekilde geri tepecektir. Almanlar da bunu çok iyi bilerek kıs kıs gülümsemekteler.
 
Üzülmemek elde değil...


İzlenme: 1356
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR