TERCÜME

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar dilim döndüğü, almanca ve türkçem kafi geldiği kadar bir konuşmanın tercümesini paylaşacağım. Almanya'dan yazıyorum ve bir Alman hukuk Profesörü, çok önemli görevlerde bulunan Peter Hoffeberg'in konuşmasının özet tercümesini sizlerle paylaşıyorum.

 
"80 li yılların başında genç bir hukukçu olarak Türkiyeye gittiğimde İstanbul'da Taksim isimli bir meydana götürmüşlerdi. Ortada güzel yapılmış bir heykellik ve genç Türk Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk ve yardımcılarının heykelleri vardı. Ama Atatürk'ün hemen arkasında  Rus Mareşali Varaşilov ve onun kadar ünlü Rus Generali Frunze'nin heykelleri vardı. Sorduğumda bana "Kurtuluş harbinde (istiklal) Atatürke yardım eden Rus komutanlar dendi. Demek sırtında mermi taşıyan Türk kadınları Rusların gönderdikleri mermileri taşımışlardı.
Etkilenmedim dersem yalan olur. Türklerin bu kadar vefalı olduklarını hiç duşünmemiştim.

Babam ekonomi Profesörü idi nasihatleri sırasında bizlere anlatırdı aklımda kalan Türklerin Akdeniz iklimi içinde en fevri ırk olduğu idi. Zenginleşirse mutlaka savaş veya kavga çıkarması beklenmeliydi. Türk insanının hiç düşünmeden, tasarlamadan bir diğerinin annesinin ırzına geçeceğini söylemesi ve karşıdakinin de bunu sanki gerçekten yapmış veya yapacakmış gibi inanması bile insanların birbirini öldürmesine kadar gittiği anlatılırdı. 
Eşşeğin oğlu eşek dahi bir küfür olarak algılanırdı.  En son Davos'ta seçilmiş Türk Başbakanının soğukkanlılığını koruyamayarak nasıl elleri ve yüzü titreyerek fevri reaksiyonla milyonla izleyici önünden kalkıp gitmesi gibi...

Ruslar komunistlikten ayrıldılar, hür dünya ile birleştiler, ekonomik ilerleme yoluna girdiler.  Rusya Federasyonu kuruldu, diğer peykler ayrıldı ve kendi Cumhuriyetlerini kurdular. Rusya'da doğalgaz fazla miktarda mevcuttu, yakın komşuları Türkler ile son 10-12 yıl içinde yakın dostluklar ve ticari anlaşmalar yaptılar. Rus turistler Türkiyeye akın akın yaklaşık 3 milyon gibi gitmeye başladı. Rusyadaki bira fabrikalarını Türkler satın aldılar. Migros gibi mağazalar açtılar, inşaatlar yaptılar, yiyecek-içecek sattılar. Benim tanıdığım bir Türk milyonlarca metre bluejeans kumaşı alıp İstanbulda diktirip Moskovaya gönderiyordu en fazla 3 yıl içinde çok zengin oldu. Ruslarda Türklere doğalgaz satarak para kazanıyordu.

Bu arada yaklaşık 5 Milyon Türk'ün yaşadığı Avrupa ve Nato ülkeleri Türklere vizeyi kaldırmadılar, kaldıracaklarını da hiç sanmıyorum ama Rusya kaldırdı, bir pasaportla her Türk istediği zaman Rusya'ya gidebiliyordu. 

Şimdi bütün bu dostluklar 17 saniyelik bir sınır ihlali ile bozuldu. Rusya kendi döviz ihtiyacı için doğalgazı da şimdilik kesmeyebilir. Türkiyenin elektrik ihtiyacının %48 i Rus doğalgazı ile imal ediliyor. 

Babamın sözleri aklıma geliyor evet Türkler fevri çok fevri 17 saniyede hemen takla attılar ve 100 yıllık dostluğu parçaladılar.  O zaman bütün dünya bunu dikkate alıp Türklerle olan ilişkilerini yeniden gözden geçirmeli mi? 


İzlenme: 821
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR