Tarafsızlar ve Gençler

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

Sevgili okurlar genelde tüm demokratik rejimlerde en önemli oy potansiyeli tarafsızlar dediğimiz Partizan olmayan ve sağlıklı düşünerek oy veren halk kitlesi ve yaşları dolup seçmen olan gençlerdir. Geri kalmış ülkelerde maalesef bu sayı oldukça düşük olmaktadır.

Birçok araştırma kurumu şu anda ülkenin hemen heryerinde araştırıyor, sorular soruyor ve halkın oylarını hangi partiye vereceğini anlamaya çalışıyor. Avrupa'da bu araştırma neticeleri ciddi kurumlar tarafından yapıldığında nerede ise %1-2 arasında yanılıyor, genelde her durumda doğruya çok yakın çıkıyor. Bu neticelerin Türkiye'de Avrupa gibi olmasını ben hiç tahmin edemiyorum. 
Bizde partizan seçmen,  isim kim olursa olsun tuttuğu partiye oyunu verir. Avrupa siyasi partileri futbol takımı tutar gibi tutmuyor, duruma bakıyor, adayları inceliyor, vaad ettikleri şeylere bakıyor, hangi zaman dilimi içinde verdikleri sözleri yerine getireceklerine bakıyor ondan sonra karar veriyor. Seçtikleri aday eğer sözünde durmamışsa, bir daha seçime ağzı ile kuş tutsa seçmiyor.

Ayrıca bizdeki gibi 20 senedir Belediye Başkanlığı yapıp bir 5 yıl için daha adaylığını koyan adayların herhalde Gines rekorlar kitabına girmesi lazım. Yani adam anasından sanki Belediye Başkanı doğmuş gibi. Bu 25 yılla da doymayıp 30-35 yıla da gitmesi elbette mümkün. Bunda kabahat ne onu aday gösteren partisi, ne de aday olan kendisidir.  Asıl suçlu onu seçen ve kendi yetiştirdiği gençlerin içinden başka bir Başkan adayı bulamayan halktır.
Şahsen Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip Türkiye'de bu gibi çok uzun süre aynı koltuklarda oturmanın genç nesillere en büyük hakaret olduğunu düşünüyorum. Yanlız hakarette olmayıp, yetiştirmekle gururlandığımız gençleri sadece kendi inandığımız çeşitli palavralar atarak doğru yetiştiremediğimizi ilan ediyoruz.

Değerli okurlar, Türkiye yerel olsun, genel olsun genç liderler bulamadığı sürece ne Avrupalı olabilecek, ne de Atatürk'ün yolundan gidebilecektir.  Bunun en açık ve net ispatı Cumhuriyetin son 50 yılıdır.

Türkiye gibi kendi yetiştirdiği gençlere tecrübesiz damgası vurarak geri plana iten ilerlemiş başka bir ülke görmedim dersem açık ve net, doğru söylemiş olurum.


İzlenme: 1330
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR