SURİYEDEN GELEN FÜZE

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

Sevgili okurlar geçen gün haberlerde Suriye'den IŞİD tarafından gönderilen füzelerin Kilise düştüğü ve 2 Türk vatandaşını öldürdüğü haberi halka verildi. Durupdururken iki kişi can verdi. Yani buna şehit dahi diyemeyiz......sanki piyango vurdu o kadar insan içinde. Ruslar uçakları düşürüldü diye kıyameti kopardılar, biz ise uzaktan top atışı yapıyoruz çünkü Rus füzeleri yabancı uçakların sınır ihlalini bekliyor hemen vuracaklar.

Buna sebep Ruslarla hiç yoktan düşman olmamız. Aksi halde ne Suıriye, ne IŞİD buna cesaret edemezdi, kaldı ki etti, hemen jetler gidip tozu toprağı bombalardı. Şimdi ise uzaktan top atışları...

Burada diplomasinin ne kadar yanlış işlediğini görüyoruz. Rusya gibi bir ülke ile derin bir dostluğu bir anda bozmak bu işte büyük hatadır.

Suriye işinin çözülmesi yine süper güç dediğimiz Amerika ve Rusya'ya bağlı. Onlar isterse çözer, biz istersek çözemeyiz. Cumhurbaşkanı sık sık söylüyor ''dünya 5 ten büyük'' diyor ve elini kaldırıp beş parmağını gösteriyor. Bununla Sayın Cumhurbaşkanı sanki dünyayı iyi tanımıyor çünkü dünya 5 ten büyük değil tam tersine 5 dünyadan büyük. Bunun manası Birleşmiş Milletlerde mutlak veto hakkı olan 5 büyük devlet Amerika, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'dır. Bu 5 devlet 2.ci dünya harbini kazanmış ülkeler olup bir tek Çin eklenmiştir. Dikkat ederseniz Almanya ve Japonya bile yok.

Bu 5 devlet bugün dünya ekonomisini elinde tutan devletlerdir, istedikleri an dünyanın altını üstüne getirebilecek hem teknoloji, hem de insan gücüne sahiptirler.

Şimdi gelipte bunlara siz kim oluyorsunuz, dünya sizden büyüktür demek doğru birşey değil, zaten onlarda hafiften gülümsüyorlar.

Kimin büyük, kimin küçük olduğunu herkes biliyor. Bunu en iyi öğrenmiş olan Alman halkıdır bundan dolayı da hiçbir Alman kalkıp 5 dünyadan büyük değildir demez çünkü büyük olduğu onların babalarına ve dedelerine öğretilmiştir.

Dünyanın terazisi böyle, o insanlar çalışmış, icat etmiş diğerleri aralarında kavga etmiş ve onların yaptıklarını satın almışlar, hala da aynı sistem devam ediyor. Bugün silah sanayi dünyada bu 5 devletin elinde. Biraz Almanlar giriyor ama onlara da ''dur'' denince akıllarına 2.ci dünya harbi gelip hemen duruyorlar.

Bu zamanda en akıllı yapılacak iş dostluklar kurmak ve geliştirmektir, düşmanlıkla, kavga ile hiçbir sorun çözülemez, çözüldü gibi dahi görünse dahi bir zaman gelir geri teper.


İzlenme: 766
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR