Suriye

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar, Başkan Obama büyük bir telefon trafiğinin içinde. Milletvekillerinden Suriye'yi bombalama için yetki istiyor. Görünen ve çeşitli güvenilir kaynakların bildirdiğine göre Milletvekilleri Obama'yı reddetmeyecekler ve az farkla bile olsa onay verecekler.

O zaman ne olacak? Akdeniz'de bulunan Amerikan donanması TomaHawk füzeleri ile veya daha modern yeni füzelerle Suriye'deki askeri üsleri bombalayacak ve kullanılamaz hale getirecek. Bu şekilde Suriye ordusunun gücü azalmış olacak, bu şekilde muhaliflerin içsavaşı kazanma olasılığı çoğalmış olacak, bir şekilde savaş devam edecek. Bununla Amerika neye ulaşmış olacak? Asıl en önemli soruda bu.

Müslüman ülkelerde içsavaş hiç bitmediki şimdi bitsin. Irak'ta Saddam zamanında da vardı, şimdi de var. Afganistan öyle. Şimdi daha büyük bir şekilde Suriye sorunu çıkacak ve bu Türkiye'ye sıçrayacak. Halbuki Amerikalıların söyledikleri gibi ''Suriyeliyi öldürerek birbirini öldürmeme dersi verilmez'' sözü çok doğru. Hem kendin öldüreceksin sonrada öldürme diyeceksin. Birde yanlışlıkla biri İsraile bomba atacak, işte o zaman yandı gülüm keten helvam...

Diplomatik yollarla bu işi becereceksin, beceremiyorsan o zaman burnunu hiç sokmayacak başka ülkelerden rica edeceksin. Bugün artık dış güçlerle başka ülkelere ders verilemeyeceği kesin.

Evet insanlar öldürülüyor sessiz mi kalalım? Sorusu çok ilginç bir soru. Türkiyede'de 1980 yılına kadar hergün onlarca genç öldürülüyordu, binlerce insanımız Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine sığınmışlardı, o zaman da Türkiye'ye Amerika'nın müdahalesi mi uygun olurdu?  Bu işin dayak atmadan ve adam öldürmeden sulh yolu kendi içinde çaresi aranmalı yoksa bile insan bulmalı, insan onun için insandır. Hemen vur, kır, öldür, bombala ile terör desteklenir ve bir gün kimse sokağa bile korkudan çıkamaz duruma gelir.

Dış siyaset iç siyasete hiç benzemez, çok değişik bir iştir...


İzlenme: 907
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR