SPOR KULÜBÜ BAŞKANLIĞI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar yıllar önce Türkiye ve Avrupa'da kulüp başkanlarını araştırmıştık. Bunu yapanların başında Bay Arnold Gritzan vardı. Frankfurt Neue Presse Ulusal Gazetenin Genel Yazı İşleri Müdürü idi kendisi.

Hiç unutmam 70 li yılların başında Eintracht Frankfurt isimli Alman Profesyonel futbol takımı Eskişehirsporlu Ender Konca'yı astronomik bir ücretle transfer etmek istemişti. Fiyatı o zaman 300.000,--Mark idi ve büyük bir rekordu.  Kulüp Başkanı Albert Zellekens Hessen Eyaletinin en büyük mobilya üreticisi idi. Çok zengin idi ve Ender Konca'yı başta Jürgen Grabowski isimli Alman Milli Futbolcu ve takım kaptanının da isteği ile mutlaka transfer etmek istiyordu.

Bay Gritzan gazetecileri ve tüm muhabirleri topladı ve kendilerinden rica etti "lütfen iyi araştırın Bay Zellekens bu kadar zengin biri neden hiçbir ücret almadan Frankfurt kulübüne Başkanlık yapar?  Gayesi nedir ve neden bu mesuliyetli işi ücretsiz ve risk alarak yapıyor".  14 gün sonra aynı saatte burda toplanalım ve herkes ne bulduğunu söylesin dedi.

14 gün sonra benide  misafir olarak davet etti çünkü Bay Arnold Gritzan Türkleri çok severdi ve kendisi de Ender Konca'nın Türkiyenin Cumhuriyet tarihinde yetiştirdiği en iyi futbolcu olduğuna inanıyordu.  Neyse 14 gün sonra toplanıldı. Herkes sıra ile kalktı ve kısaca araştırmalarının neticelerini anlattılar.  Muhabirler müthiş uyanık ve zeki adamlardı, çoğu üniversite mezunları idi.

%99 demiyorum eksiksiz % 100 hepsi aynı şeyi söylediler.  Bay Zellekens evinde karısının tesiri altında ve evde patron eşi. Çok ezilmiş durumda. Frankfurta Başkanlık yapınca bağırıp, çağırıyor ve sinirsel olarak boşalıyor. Bu para ile ödenecek bir durum değil.

Birde güç var, hani koskoca Almanya Federal Ligi takımının Başkanı olmanın verdiği kendini büyük hissetme...

Bundan dolayı hiç ücret almadan, hatta üste vererek Başkan oluyor.

Kim olursanız olun bir menfaatiniz veya maaşınız olmazsa kimse hiçbir yere mesuliyet alarak girmez. Aklın yolu birdir.Bu Belediye Başkanlığı veya diğer başkanlıklar gibi maaşlı bir görev değil, tam tersine.  Eğer Spor Kulübü başkanlığa aday oluyorsanız ve bu koltuk için hiç bir maddi menfaatiniz olmamasına rağmen uğraş veriyorsanız mutlaka bir türlü başka menfaatiniz olması gerekir. Bu benim değil psikologların oybirliği ile verdikleri cevap.

Bay Arnold Gritzan'ın tüm muhabirleri de o gün aynı neticeyi bildirmişlerdi.

Türkiye'de bunu maalesef çok sık görüyoruz.


İzlenme: 504
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR