Sözün Bittiği Yer?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türkiye çok ilginç ve eşine çok nadir rastlanan bir olayla karşıkarşıya. Bir sabah üç Bakanın oğlu, bir  Bankanın Genel Müdürü ve birçok kişi gözaltına alınıyor. Şimdi doğru ve açık konuşalım, dünyanın hiçbir ülkesinde, hangi rejimle yönetilirse yönetilsin o ülkenin başındaki Başbakana haber vermeden Bakanların oğulları gözaltına alınamaz. Herşeyden evvel MİT bu işden haberdar olur ve hemen ilk işi icraatın başındaki Başbakana haber vermektir. 

 Eğer haber verilmiş ve Başbakan onaylamışsa o zaman söyleyecek bir kelime olamaz. Zaten Başbakan da Bakanlarına soruşturma neticelene kadar görevi bırakmalarını tavsiye eder. Ancak Başbakan bunu yeni duymuşsa o zaman ülkede çok önemli bir durum var demektir ve herşey açıklık kazanana kadar  kimse istifa etmez.

Türkiye Cumhuriyetinde uygulanan Parlamenter Demokraside bağımsız erkler var, ''Yasama-Yargı-Yürütme'', ancak icraatın başı demokratik seçimlerde halkın çoğunluğunun ve Büyük Millet Meclisin'in seçtiği Başbakandır, birlikte çalışacağı Bakanları da Başbakan seçer ve Başbakanın haberi olmadan bu ve benzer olayların olması devlet içinde iki başlılık olmasını gösterir ki, bu inanılması zor olan belki de Cumhuriyet tarihinde ilk defa görülen çok büyük bir yanlıştır.

 

Dersanelerdeki büyük rant, Hakan Şükür'ün istifası bunlar hep peşi peşine geldi ve sonunda bu gözaltılarla kopma yaşandı.

 

Evvelsi akşam konuşmasında Başbakan ve Başbakan yardımcısı çok açık ve net olarak bu hadisenin Başbakana haber verilmediğini televizyonlarda ifade ettiler. Yani ülkenin yönetimindeki 1.numaralı adama haber verilmeden onun yakın çalışma arkadaşlarının aile ferdleri gözaltına alınıyor. Şimdi buna benzer bir olay Amerika veya Almanya'da olsaydı acaba ne olurdu, düşünebiliyor musunuz? Aslında muhtemelen bu iş Amerikalıların Halk Bankla İran ilişkilerini kontrolünden kaynaklandı ve bağlantıları olabileceği için diğerleride gözaltına alındı. Ama ne olursa olsun Başbakana haber vermeden onun çalışma arkadaşlarının ailelerini gözaltına almak ülkede Başbakan ve Devletten daha güçlü varlıklar olduğunu gösterir.

 

AKP'ye, Başbakana ve herşeye karşı olabilirsiniz, sevmeyebilirsiniz ancak ülkede iki başlılığı hiçbir Türk insanı kabul edemez. Bu demokrasiye, Cumhuriyete, İnsan Haklarına ve özgürlüğe vurulmuş balyoz olur.

Türkiye görünüşe ve duyumlara göre çok önemli ve tarihi bir süreçin içinde. Bu durum darbelerden çok daha tehlikeli ve önemli. Eğer Türkiye'yi Türk halkının seçmediği bir güç yönetiyorsa o zaman söz'ün bittiği yerdeyiz demektir.İzlenme: 1550
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR