SOMA FELAKETİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar Avrupa'dan Soma'da olanları canlı olarak televizyonlardan izliyoruz. Tüm Avrupa inanılmaz bir üzüntü içinde ancak en fazla kızdıkları ise buna benzer olayların 19  cu asırda İngiltere ve başka ülkelerde olduğu bilgisi.  Eğer oldu ise şimdi yeniden olması mı lazım, nasıl böyle bir örnek verilir diye sokaktaki adam bile sorguluyor.

Bu işlerin Profösörü olan Üniversite öğretim üyesi Dr. Apel'e televizyonda soruyorlar, verdiği cevap  "Türkiye AB'ye girmek istiyor ama AB'nin öngördüğü emniyet tedbirlerinin hiçbirini tatbik etmiyor. Bugün Türkiye bu konuda AB'nin en emniyetsiz ülkesidir" .

Bu cevap halkı daha da sinirlendiriyor, Türkiye'nin AB'ye girmesini Avrupa halkı artık hiç istemiyor.

Dışardan bakıldığında Türkiye'nin tek ve en büyük eksiği kanunların uygulanmaması. Kanunlar herkes için eşit uygulansa belki birçok şey değişik ve düzenli olacak. İnsan, tanıdık, dost, akraba, yandaş ayırımı bu güzel ülkeyi maalesef geri bırakıyor.

En basit ve gözle görülen örneği, Soma felaketi dolayısı ile Hükumet tarafından ilan edilen 3 günlük ulusal matem. Youtube ve Facebook'ta Marmaris'te nasıl mateme uyulmadığı ve turistlerle eğlenildiği görülüyor. Kimbilir belki diğer yerlerde de aynısı oluyor. Buna müsaade edilmesi, hoşgörü gösterilmesi veya gözyumulması hiçbir  medeni ülkede mümkün değildir.  Bu tek kelime ile en az Soma felaketi kadar büyük bir felakettir. 

Herşeyden evvel devlet ilan ettiği mateme uyulmasını temin etmek zorundadır. 

Hiç uzağa gitmeyin, kaçak yapılmış inşaatlarda aynı durumda, göz yumuluyor veya ayırım yapılıyor. Bunu ben yazmıyorum bütün dünya biliyor.

Burdan da çok açık ve berrak olarak görüldüğü gibi Türkiye'de kanun ve kuralların uygulanmasında sorun var. Soma felaketi de aynı sebepten meydana gelmiştir, bu kafa devam ettiği sürecede bu gibi felaketler kaçınılmazdır.

Felaketleri önleyecek  en önemli şey insan ayırımı yapmadan kanun ve kuralların eşit şekilde eksiksiz uygulatılmasıdır. Bu yapılmadığı müddetçe ne AB gerçekleşir, ne de bu ve benzer felaketler önlenebilir.

Ve daha çok canlar kaybederiz...


İzlenme: 1525
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR