SİYASET DİLİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

Sevgili okurlar dünyanın tüm demokratik ülkelerinde bir siyaset dili vardır. Bu dil seçim ve seçimleri kazanmak için kullanılır.  Bizde ise daha çok rakibe hakaret ve onu küçük düşürerek seçim kazanmak için kullanılıyor.

Biraz maçlardaki tezahürata benziyor...

Rakibe küfür edeceğine, tribünden öteberi atacağına kendi takımını destekle ve yüceltmeye bak.

Bir tarihte Almanya'da maça gitmiştim. Tribünler ağzına kadar dolu idi.  Arka arkaya sıra ile 6-7 tane kamyonet girdi stadyuma. Atletizm pistinden geçtiler ve tribünlerin önünde ayrı ayrı durdular. Biraz sonra üzerinden 3-4 metre anten gibi birşey çıktı.

Yanımdaki Alman arkadaşa bunun ne olduğunu sordum, verdiği cevapta bu antenlerin ucunde kamera olduğu ve bütün tribünü izlediğini, biri herhangi birşey attığında derhal tespit ettiğini ve çıkarken yakalandığını söyledi.

Maç boyunca müthiş tezahürat yapıldı ama tek bir çöp dahi atılmadı.

Demek dinsizin hakkından imansız geliyor diye arkadaşıma söylemiştim.

Avrupa'da siyasiler birbirlerini "meslektaş" olarak adlandırırlar ve bu isimle çağırırlar. Hangi siyasi partiden olursa olsun eğer halk tarafından Milletin Meclisine seçilmişse meslektaştır.   İyi bir maaşı ve sağlık sigortası ile emekliliği olan bir meslektir Milletvekilliği. Tüm Avrupa bunu böyle kabul eder ve birbirlerini eleştirirken uygun bir üslup kullanır, hakarete ve küçük düşürmeye yeltenmez.

Bizde ise tıpkı maçlardaki gibi bir küfür etmediğimiz kalıyor...

Bu tip mücadele ve siyaset ülkeyi böler 1980 öncesi olduğu gibi temelinden sarsar.

Bu gibi mücadele ülkeyi zayıflatmayı bırakın bugünkü teknolojide bütün dünya hakkımızda ne düşünür/düşünüyor siz karar verin.

Siyaset eğer bir meslekse siyasiler meslektaşlarına her zaman saygılı olmak zorundalar veya kavga etmek istiyorlarsa o zaman siyaseti meslekten çıkartarak, maaş, sigorta ve emekliliği iptal edip gönüllü hale getirerek küfür veya hakaret etmeyi serbest bırakmak bir çare olabilir.

O zamanda tazminat davaları açma yolunun kapanması gerekmez mi?

İkisinden milli karakterimize en uygun olanını seçmek zorundayız.


İzlenme: 473
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR