ŞİKE DAVASI VE YENİDEN YARGILANMA‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bugün çıkan son dakika haberinde şike davası ile ilgili infazların durdurulduğu ve sanıkların yeniden yargılanacağı haberi var.  Bu çok ilginç bir durum. Eğer yeniden yargılandıktan sonra bunlar beraat ederse o zaman Fenerbahçe'nin UEFA tarafından verilen cezası ne olacak?

 Fenerbahçe çok büyük tazminat hakkına sahip olacak. 

Fenerbahçe'nin veya yöneticilerinin şike yaptıklarına dair Avrupa Futbol Federasyonu UEFA'nın elinde sadece Türk Mahkemelerinin veya Polis'in verdiği deiller var. Şimdi yeni yargılamada bu deliller çürütülürse o zaman UEFA yandı gibi görünüyor.  Fenerbahçe çok zengin olabilir. İki sene Avrupa kupalarından maddi manevi kaybını hesap ederseniz alacağı tazminat çok yüksek olacaktır.

 Futbol'da şikeyi ispat etmek olağanüstü zor bir durum, ayrıca bunu profesyonel futbol oynamamış kimsenin görmesi, anlaması veya ispat etmesi imkansıza yakın.

 Siz zannediyormusunuz Avrupa'da şike yapılmıyor? Bal gibi yapılıyor. Ben gözlerimle görerek, kulaklarımla işiterek çok yaşadım ama ispatı nerede ise imkansız olduğu için kimse fazla gıdıklamıyor.  Yoksa amatörde de, profesyonelde de yapılıyor.

 Dünyanın neresinde olursanız olun hiç kimse elinde garanti belgeler olmadan şike yaptı dememesi lazım, aksi halde haksız çıkabilir.  Ayrıca ben Cemaat yani Başbakan'ın sözü ile Penysylvania'nın bu işe neden karıştığını anlamış değilim.  Profesyonel spor kulüpleri para kazanan değil daha çok para kaybeden borçta olan kurumlar.

 Düşünürken mecburen aklınıza geliyor, iyi de bütün eski duruşmalar, binlerce sayfa yazılar, konuşmalar, savunmalar, Yargıtayın cezaları onaması, 1 yıl hapiste kalmalar hepsi boşunamı idi? 

 Eğer bütün bunlar yok sayılıp yeniden yargılama başlayacaksa o zaman ortada adli bir yanılma var demektir. Evvelce verilen kararların iptali ve yeniden yargılama kararı bunu gösteriyor.  O zaman bu yanılma nasıl izah edilecek?  Bunun gibi sanırım birçok başka davada var ve hepsinin iptal edilip yeniden yargılanmaları mı gerekecek?

 Şike'den daha önemli olan şimdi bu.

 


İzlenme: 925
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR