SEÇİM SONUÇLARI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili Okurlar, yerel seçimlere az kaldı, eskiler dana'nın kuyruğu kopacak derlerdi, doğru söylemişler gerçekten kopacak ve Türkiye için çok önemli bir seçim, nerede ise bütün dünyanın beklediği bir seçim. Bu seçimlerde dünya tek bir şeyi bekliyor. Halk nasıl düşünüyor? Bu ortaya çıkacak.

Yerel seçimlerde en önemli can noktası hiç şüphesiz İstanbul. Sayılmış 16 milyon nüfuslu dev metropol kimi seçecek? Burada kazanan Büyükşehir Belediye Başkanı aslında potansiyel Parti Başkanı hatta Başbakanlığın en büyük adayıdır.

Birçok şirket zaman zaman tahminler açıklıyor ve bazı insanları şaşırtıyor, çok ciddi olanlar ise daha açıklamadılar ve dikkatle araştırmalara devam ediyorlar. İstanbul'dan sonra Ankara ve İzmir de çok önemli seçim bölgeleri. Tamamen şahsi tahminime göre bunların içinde sadece İzmir garanti CHP gibi ama yinede şimdiden kesin hiçbir şey söylenemez.  İzmir'in CHP dışında bir adayı Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçmeyeceği tahmin ediliyor. Ancak sizlerin de bildiğiniz gibi herşey tahminlerle olmuyor.

Ankara'da 20 yıldır aynı koltukta oturan Melih Gökçek 25 sene aynı koltukta oturmak için yeniden aday. Aslında Melih bey 60 yaşın bayağı üstünde, çok başarılı olmuş olsa dahi genç nüfuslu bir ülkede hangi partiden olursa olsun 35-40 yaşında genç ve diri bir şahıs Başkan olsa genç Türkiye Başkentine daha yakışırdı diye düşünüyorum. 20 yıl aynı koltukta oturmak demokrasilerde fazla olağan ve kabul edilen bir durum değildir.

İstanbul'a gelince, bence favorisi olmayan bir yarış. Mustafa Sarıgül'ün kazanması da sürpriz olmaz, Kadir Topbaş'ın da kazanması sürpriz olmaz. Herşey ortada.

Netice olarak ilk defa Türkiye'de sadece hangi şahsın kazanacağı değil de, hangi partinin fazla oy alacağı bir yerel seçim sonuçları bekleniyor.

Elbette bu oyları sayarken eskiden olduğu gibi geçen seçimden fazla oy aldık, bu başarıdır demeden önce 18 yaşını doldurarak seçmen olmaya hak kazanan milyonlarca gencin oy vereceğini düşünmek gerekir.

Bu seçimler bir dönüm noktası olabilir ve Türkiye'de çok şeyler değişebilir.  


İzlenme: 1051
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR