SEÇİM ARAŞTIRMALARI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

Sevgili okurlar Amerika'da büyük bir araştırma kurumunun Türkiye bölüm başkanı ile konuşurken çok net ve kısa olarak şöyle dedi, "CHP ve Kılıçtaroğlu'nun 2019 seçimlerinde şansı % 20 yi geçmez, o da belki". 

Bunu o kadar kesin söylüyordu ki, ben şahsen hayret ettim.

Kendisi Amerikalı ve yaklaşık 30 yıldır  bu işin içinde biri. "Türk halkı CHP'yi istemiyor, isteseydi 40 senede bu isteğini gösterirdi. CHP yöneticileri de anlamamazlıktan gelip inad ediyor ve değişim yapmıyor, bu nedenle seçilmesi imkansız hatta mucize" dedi.

Sanki kendisine "gel iddiaya girelim" desem hemen "nesine" diyecek kadar kararlı idi.

İYİ Partinin % 10 barajı geçeceğinden emin konuştu, aynı zamanda HDP de %10 barajı geçer, ikisi toplam % 22-24 arası oy alır dedi.

Devamlı araştırmalar içindeler ve hertürlü değerlendirmeleri yapıyorlar, kesinlikle taraf tutmuyorlar.

Bu durumda CHP + İYİ + HDP = Toplam  % 43 gibi bir oy potansiyeli çıkıyor ve bu yetmiyor.

AKP + MHP ise yaklaşık % 46 çıkıyor.

Saadet partisi bayağı öne çıktı, tahminen onların oyları % 1-2 yi geçmez, bunu da CHP+İYİ+HDP eklerseniz= % 45 olur.

Görüldüğü gibi yine yetmiyor.  CHP zamanında bir değişime gitmedi, gitse idi bu % 5-7 farkı belki kapatabilirdi. Şimdi çıkaracakları aday kim olursa olsun bu CHP yi değiştirmeyecek sadece göstermelik olacak, dolayısı ile bu farkı kapatması imkansız görülüyor.

Zaten bu durumda CHP ve koalisyonu mucize olup seçimi kazanırsa hükumet kurmaları da çok zor ve kısa süreli olacaktır.

Diğer taraftan AKP + MHP % 4-5 kadar bir fark alırsa seçimlerden galip çıkacak. Bunda da görülen dezavantaj MHP'nin büyük oy kaybı, bunun heryerde görüldüğünü belirttiler. Eğer MHP oy kaybına uğramasaydı iş bitmişti seçimleri kazanmışlardı ancak şu an herşey ortada olduğunu söylediler.

Bunlar da Amerikalı uzman araştırmacıların düşünceleri.

Buradan çıkan tek mana var CHP'nin acil değişmesi lazım, komple yönetim ve Genel Başkan gençleşir ve halka ümit verirse oyunu arttırabilir ama bugünkü durumda ağzı ile kuş tutsa alacağı oyun en fazla % 20 olabileceği hatta altına düşebileceği, kesinlikle üstüne çıkmayacağını iddia ettiler.

Bunu bana anlatan kişi ve kişilerin en ufak bir menfaati yok, Türkiyeye hayatlarında bazıları hiç gitmemiş. Hiçbir Türk siyasi parti taraftarı değiller, hepsi Amerikan vatandaşları. Bilgileri kendi kontrollarında Türkiye'de yaptırdıkları tamamen tarafsız araştırma sonuçlarından geliyor.

 


İzlenme: 702
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR