S İ S T E M

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

Sevgili okurlar ülkelerin yönetim sistemlerine şöyle bir bakacak olursanız bazı kalıplaşmalar göreceksiniz. Örneğin; Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, İran, Suudi Arabistan, Irak vs. gibi çoğunluğu Müslüman ülkeler tek bir sistemle yönetiliyor.

Bu saydığım ülkelerde siz Muhalefet ismi duydunuz mu?

Batı ülkelerine baktığınızda esas Muhalefeti orda görürsünüz. Bazı yetkileri vardır ve İktidar Partilerini ve yaptıklarını halkın önünde eleştirirler.  Ama yukarda saydığım Müslüman ülkelerde ve Rusya'da bu mümkün değil.

Buradan anlaşılan yeni bir sistemin dünyanın bir kısmına yerleşmekte oluşudur. Aynı veya benzer durum Afrika'da bazı ülkelerde de mevcut.

Daha açık ve net ifade gerekirse Muhalif partiler eleştirileri ile tam demokratik olarak yönetilen ülke sayısı Amerika ve Avrupa olarak sınırlı durumda olduğu görünüyor.

Geçenlerde Rusya'da yaklaşık 9 senedir aynı derneğin başkanı olan Rus arkadaşıma kendimce şaka diye mail atmış ve sormuştum "seçimleri ne zaman yapacaksın, oy vermeye geleceğim" demiştim, bana hemen yazdığı cevap şöyle idi, "Neden, benim idaremden memnun değil misin, bir yanlışlık mı yaptım? Neden seçim soruyorsun?".

Bu cevap kafa yapısını göstermiyor mu?  Bugün Rusya'da Putin, Azerbaycan'da Aliyev'e veya diğer Müslüman ülkelerde resmi muhalif parti hiç duydunuz mu? Sadece birkaç tane tabela ismi belki var ama faaliyet sıfır...

Çok açık ve net olalım, sadece sistem'den söz ediyorum savaştan değil,  Adolf Hitler'in sistemini beğenmeyenler, hatta mağdur olanların çocukları veya torunları şimdi aynı sistemi uygulamıyor mu?

"İlim ve medeniyet nerede ise oradan alacağız" çok güzel bir söz ama onu almak ve içine sindirmek için herşeyden önce insana karşı büyük tolerans lazım, bu da bu ülkelerde herhalde  hiç yok.

Birbiri ile renk yüzünden bile kavga etmeye hazır olan, düğünlerde silahla coşan toplumlarda muhalefet hem çok zor bir zanaat, hem de artık biraz sistem dışı kalıyor gibi...


İzlenme: 204
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR