ÖZEL KORUMA

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Amerika'da Üniversite'de 4 yıl Kriminoloji okudum ve 37 yıl gibi uzun bir süre yurtdışında Nato sivil emniyet teşkilatı merkezinde görev yaptım ve emekli oldum. Bu zaman içersinde gördüğüm, yaşadığım ve öğrendiğim çok şeyler oldu.

Kılıçdaroğlu linç hadisesi ile ilgili olarak dikkatle üzerinde durmak istediğim ise koruma uygulamasıdır.  Hadise sırasında tahminen 1000 kişi kadar olduğu söylenip, yazılıyor.  Teknik olarak bunların en azından 3/4 seyircidir. 

Koruma dediğimiz zaman bu kişiler eğer amatör değiller ise durumun tamamen değişik olması gerekirdi.

Özel eğitimli koruma bugün Amerika ve AB de var bunlara  “Hareket halinde komandolar” denir.

Bunlar ya önemli devlet adamlarını korurlar ya da Polis’in çözemediği toplumsal ağır suçlarla ilgili çalışırlar bir yerde durmazlar, sadece kendi en üst amirlerinin onayı ile, gerek gördükleri bölgelerde görev yaparlar. Tehlike anında vurduklarını paralize edebilirler (geçici felç). Bu görevde olan kişiler hep geri planda dururlar, sadece çok kritik durumlarda öne çıkarlar, üzerlerinde toplulukları anında tesirsiz hale getirebilen yüksek dozlu gaz ve diğer silahlar bulunur.

Amerika ve Almanya’da bu eğitimlerde yıllar önce yer alan Türkiye’den gelen emniyet görevlileri vardı. Dolayısı ile profesyonel eğitim almış kişilerden Türkiye'de özel dedektif bürolarında bulunduğunu tahmin ediyorum.

Örneğin koruma altında olan şahıs bir toplantıya gidecekse bunlar hiç belli etmeden önden giderler ve akla gelen herşeyi kontrol ederler.  En ufak bir taşkınlıkta vurduklarını ayağa kalkamayacak şekilde yere düşürürler. Bunu görenler psikolojik olarak hemen uzaklaşmayı tercih eder veya yere düşenlerle ilgilenirler.

Bu kişiler uzun süre özel olarak eğitilmişlerdir ve bilhassa uzmanlıkları kalabalık ve kaos durumları içinde VIP korumasıdır.

Görevleri kalabalıkta olacaksa veya sıkışırlarsa çoğu zaman emir bekleyen hiç sesi çıkmayan eğitimli en az 2 metreye sıçrayabilen kurt köpekleri bulunur. Bu köpekler inanılamayacak kadar caydırıcıdır. Ben 55.000 maç izleyicisi bulunan bir stadyumun bu köpekler tarafından 9,5 dakikada içerde çalışan dondurmacı ve tostçularda dahil tamamen boşaltıldığını gözlerimle gördüm.

Bu korumalar bildiğimiz Polisler gibi değiller, kimseyi tutuklamazlar, bunların görevi kalabalıkların içinde sorumlu oldukları şahsı veya şahısları korumak, oradan uzaklaştırmak veya izinsiz yaklaşanı etkisiz hale getirmektir. Böyle durumlarda hiç kimseden emir almazlar ve korudukları VIP böyle durumlarda onların emrini dinlemek zorundadır.  Cenaze, tören veya benzer hiçbir şeyi dikkate almazlar ve korudukları şahsı linç ve benzeri olaylardan korumak bunların uzmanlık alanıdır ve bu iş için para alırlar.

Kılıçdaroğlu’nun karşılaştığı durumda Savunma Bakanı korumaları, Emniyet Genel Müdürü korumaları, Genelkurmay Başkanı korumaları, Jandarma Genel Komutan yardımcısı korumaları, İl Emniyet Müdürü korumaları ve Kılıçdaroğlu’nun kendi korumaları (herhalde) hepsi silahlı ve buna rağmen Kılıçtaroğlu yumruk yiyor, linç tehlikesi ile karşılaşıyor. Ayrıca yumruğu atanda rahatça kaçıyor.

Burada en önemli konu korumaların nerede olduklarıdır...


İzlenme: 499
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR