ÖĞRETMENLER GÜNÜ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar hem yerli, hem de ulusal basından duyuyor ve görüyorumki Türkiye henüz öğretmenler gününün nasıl varolduğunu bilmiyor. Gerçekten üzülünecek birşey.

 
1980 yılından evvel öğretmenler günü diye birşey var mı idi? 12 Eylül'den sonra zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam Devlet Başkanı Kenan Evren'e teklif sunuyor, teklifi Evren Paşa tarafından kabul ediliyor ve 24 Kasım Atatürk'ün latin alfabesini ilk halka öğrettiği gün olarak tespit ediliyor. 
 
Öğretmenler günü Türkiye'de bu şekilde başlamıştır. Anlaşılan öğretmenlerde bunu bilmiyor ki öğretmiyorlar.
 
Öğretmenler bir ülkenin kalkınması ve ilerlemesi için en önemli varlıklar bundan kimsenin şüphesi yok ancak yinede daha yoğun işlerine odaklanmaları ve görevlerini daha da iyi yapmaları şart. Topluma şekli veren ve bu topu yontan öğretmenlerdir. 
 
Son zamanlarda özel okullar bayağı çoğaldı, bu gidişle devlet okulları birgün gelecek azınlıkta kalacak ve bu şekilde öğretmenlerde devlet maaşından kurtulup özel sektöre geçmiş olacaklar. Bu mutlaka olacak çünkü devlet bu masrafa daha ne kadar dayanacak?
Devlet okulları öğretmeni, müdürü, hademesi, elektriği, ısınması binanın gerektiğinde onarılması ile devlete çok büyük masraf, geliri ise sıfır. Bunu özel okullara devrederek devlet okullarını minimuma indirmek sanıyorum mecburen olacak. 
 
Marmaris gibi küçücük bir ilçede bile özel okul sayısı devamlı artıyor, daha da artacak ve devlet okullarının bir gün yerini alacak. Bundan kaçınılması imkansız gibi. Devlet kendine masraf olacak şeyleri yavaş, yavaş özel sektöre devredecektir. 
 
Avrupa'da Devlet Hastaneleri maliyetleri çok diyerek hastane içindeki bölümleri bile özel sektöre kiralıyorlar. Devlet zarar etmek asla istemiyor, özel sektörde para karşılığında yapıyor ama bu takdirde devlet personel çalıştırmak, maaşlar, ısınma ve benzeri masraflardan kurtulmuş oluyor. 
 
Anlaşılan "bedava" sözcüğü yavaş, yavaş piyasadan kalkıyor. 
 


İzlenme: 804
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR