MANŞET

NOEL

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar bazı insanlar doğum günlerini kutlar, bazılarıda ölüm günlerini. Bakıyorum Atatürk'ün ölüm gününü hatırlarız ama doğduğu günü hatırlamayız, bilmeyiz bile tarihini.  Bu fazla akıllı olduğumuz içinmi yoksa Arapların geri kafasını aldığımız içinmi? 

 Herhalde ağlamak, üzülmek istiyoruz.
Bugün hristiyan aleminde Noel. Alışveriş merkezlerinde nasıl alışveriş yapıldığını görseniz. Bir günde en az birkaç milyar euro akıyor. Beş kasalı yerlerde en az 30 metre kıyruk var, para oluk gibi akıyor. İnsanlar yakınlarına, arkadaş ve komşularına hediyeler alıyor, herkes birbirini sevindirmek için sanki çırpnıyor. 
 Trafikte polis ceza yazmıyor, gülümsüyor ve iyi noeller diyerek yol veriyor. Tüm insanların yüzü gülüyor, az parası olanında, çok parası olanında.  Bu gece ise kliseler dolacak, herkes gidip dua edecek. Hz. İsa'nın doğuşu için Tanrıya şükranlarını bildirecekler.
 Hz. İsa'nın doğum günü kutlanıyor, tüm insanlar zevkle, sevinçle kucaklaşıyor . Biz ise benzer günlerde ağlaşıyoruz, hep ölümlerin yıldönümlerini hatırlıyoruz. 
  Aradaki fark çok açık ve net, birimiz ölümü, diğeri doğumu hatırlıyor. Biri hatırlarken sevinçle, gülümsemeler ve yardımlaşma ile yapıyor, diğeri ağlaşarak, üzüntü ile. Neden?  Bizde doğum günlerini hatırlayıp kutlasak, sevinç içinde yaşasak ne olurdu?
    Düşündüğünüz zaman bu adetin Araplardan geldiğini anlıyoruz. Ağlayarak, ağlatarak, üzüntü ile insanların unutulmamasını sağlamak tamamen Arap mantığı. 
  Daha bu yazıyı yazarken kapı çalıyor ve komşumuz elinde küçük bir çiçekle geliyor "siz müslümansınız biliyoruz ama aramızda olduğunuz için ufak bir çiçeği kabul edin" diyor ve eşime veriyor. İnsanlığa ve kibarlığa bakınız sayın seyirciler. 
 Bilhassa Noel'de insanların ayırım yapmadan birbirine olan saygı ve sevgisini öyle bir görüyorsunuzki belki kör bile hisseder. 
Bütün hristiyan dostlarımıza mutlu Noel Yortusu dilerim.


İzlenme: 930
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR