Muharrem İnce

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Muharrem İnce, Yalova Milletvekili ve CHP Meclis Gurup Başkan Vekili. Adam isyan etti ve CHP Genel Başkanlığına aday oldu. Birde çok önemli sözü var tüzüğe koyacağı, iki defa seçim kaybeden Genel Başkan bir daha aday olamaz. Bu çağdaş ileri ülkelerde iki değil bir defadır. Kaybettin mi seçimi gidersin bir daha aday olamazsın, ikinci defa değil birinci defa gerçek demokrasi budur.

 Değerli okurlar hangi siyasi düşünceye sahip olursanız olun, hepsine saygım sonsuz ama son 13 sene içinde her girdiği seçim, referandum, Cumhurbaşkanı seçimi, Anayasa oylaması tümünü kaybeden bir siyasi partinin yönetiminin bir seçim daha kalması sizce normal midir?

Şike gibi değil mi?

 Ben AKP olsam para yardımı bile yapardım değişmesinler kalsınlar diye.  Ya da eski bir söz var "yenilen pehlivan güreşe doymazmış" derler. Aynısının tıpkısı. Muharrem İnce medeni ve demokratik bir cesaret gösterdi ve ortaya çıktı, ''bana bir şans verin, bütün seçimleri kaybettiniz bundan daha kötü istesem bile olmaz'' dedi. Bugüne kadar yapılandan daha kötü ne yapabilir? Nasıl daha başarısız olabilir? Zaten geleni gideni kaybetmişsin, kaybedecek ne kalmış?

Hemen aynı nakarat ''ama oyumuz artmış''. O artan oy çoğalan nüfusun neticesidir, başka hiçbir şey değildir. Önümüzdeki Genel Seçimlerde yine artacak ama oyun artması seçimi kazandırmıyor. 9 gol atmışsın ama 10 tane yemişsin sen hala 9 gol attığını anlatma yediklerinle maçı kaybettiğini anlat.

 Türkiye'nin parti içi demokrasiye önem vermesi ve Genel Başkanları diktatör yapmaması lazım. Yoksa işin içyüzü demokrasi olmuyor.

Çok uzun yıllar yurtdışında yaşamış biri olarak inanamıyorum, bu kadar seçim kaybeden bir siyasi partinin yöneticileri birde televizyona çıkıp halka hitap ediyorlar. Böyle birşey çağdaş medeniyette mümkün değil.

 Muhalefet partileri daha şimdiden 2015 seçimlerini de kaybetmeye hazırlanıyor. Gidiş aynen onu gösteriyor.  Bu durum Avrupada olsa sizi yeminle temin ederim şike var derlerdi çünkü 76-77 milyonluk bir ülkede aynı insanların bu kadar yenilgiden sonra koltukları terketmemeleri inanılması çok güç.

Belki Türkiye daha evvel böyle bir durumla hiç karşılaşmadı.

Görünüşe göre CHP Kurultayında fazla bir değişiklik olmayacak, MHP ise aynen yerinde sayıyor.

 Yalnız çok önemli unutulmaması gereken bir tek olgu var, o da Türkiye'de yeni kurulan her siyasi parti iktidar olmuştur. DP, AP, DYP, DSP, ANAP ve AKP Türk demokrasisi bundan hiç fire vermemiştir.   


İzlenme: 938
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR