MUHALEFET

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar Muhalefet sadece demokrasilerde olur, diğer rejimlerde kolay kolay muhalefeti içine sindiremezler ve yasak ederler. Geçen gün bu konuda yazmıştım, Rusya, Azerbeycan, Türkmenistan, Özbekistan, Ermenistan, Kırgızistan, İran ve daha birçok benzer ülke Muhalefeti silmiş. Seçim yapsalar bile göstermelik,  netice önceden biliniyor.

Türkiye ise öyle değil. Türkiye'de Muhalefet Partileri güçlü olmasa bile bugün yaklaşık %48 Muhalefet var. Bunu seçimlerden görebiliyoruz. Örneğin Cumhurbaşkanı seçiliyor %52 oy alıyor, geri kalan %48'in oy vermediği görülüyor. 
Yani terazinin dengesi çok hassas.  Doğudaki yukarda isimlerini saydığım ülkelere benzemiyor.
% 48 dediğimiz Muhalefet baştaki liderlerin işi kendi istedikleri gibi götürmeleri nedeni ile karışık. Gitgide daha da karışık hal alıyor.
Örneğin MHP Muhalefet midir, değil midir? Nerede ise yarışma düzenlenebilir...Kesin çoğunlukla bir cevap çıkacağını hiç tahmin etmem.
Muhalefetin bir kısmı Kürtler, diğeri ''müzmin'' muhalefet CHP ve yeni kurulan İYi Parti. Bunlara bu %48 oyu böldüğünüz zaman en fazla oy CHP'ye gidiyor. Ancak CHP kendi içinde yarım asırdır kavgalı. 
Bütün bu durum AKP'ye yarıyor. İsteseler böyle olmazdı dedirtiyor.
Şimdi yakında yerel seçimler var ve CHP bu durumda seçimlere girecek. Başında oturan adam bütün başarısızlığa rağmen koltuktan kalkmıyor ve bu büyük sıkıntı yaratıyor. 
Türkiye'de muhalefet ciddi hasta ve doktoru yok. Yerel seçimlerde CHP seçmeninin büyük kısmının muhtemelen durumu protesto ederek sandığa gitmeyecekleri tahmin ediliyor ve bu dillendiriliyor. Şahsen bende aynı düşüncedeyim.
CHP maalesef iyi yönetilemediği için gün geçtikçe zayıflıyor, 1 milyon 200 bin üye içinde başarısızlığı kabul edip makamını gençlere bırakacak olgunlukta bir Genel Başkan çıkaramıyor.
Önümüzdeki yerel seçimlerde bunun acısını CHP çekecektir, hiç şüpheniz olmasın.


İzlenme: 550
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR