MOTOSİKLETLER

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar Marmaris'te bilhassa yaz aylarında motosikletler sanırım % 500 çoğalıyor yani kışa göre 5 misli gibi, ancak buna hiçbir tedbir alınmıyor. Hergün kazalar oluyor fakat ölümcül olmadığından duyulmuyor.

İsveç, Norveç, Finlandiya ve Estoınya'dan yeni döndüm. Orda bu işi nasıl yaptıklarına baktım ve hemen hemen her müsait sokağa sağ ve solda çizgi çizmişler Motosiklet ve bisikletler ancak oradan gidiyor, başka yoldan gittikleri zaman olacak kazadan kendileri sorumlu.  Almanya'da aynı durumda onlarda yol kenarına beyaz çizgi çekmiş ve tüm iki tekerlekli araçların gitme yolu olarak göstermiş.  Yol kenarlarına araba parkını yasaklamışlar, boş arsaları kiralamışlar ve oralara park yeri yapmışlar. Hemen hemen her boş arsa park yeri. Sahibi de boş duracağına kira alıyor, istemiyorsa bağış yapıyor.

Marmaris'e bu mükemmel şekilde yapılabilir. Bilhassa hızlı gidilen büyük caddelere kenara çekilecek bir çizgi ile Motosiklet  yolu ayrılabilir bu şekilde birçok insanın yaralanmasına mani olunabilir. Bunun için bütün masraf çizgi çekmek.  Bundan dolayıda sağa ve sola araba parkı bitmiş olur.

Başka medeni ülkelerde bu yapılıyorsa bizde de bal gibi yapılır, tabii istenirse.

 Marmaris'in hemen hemen tüm merkez sokaklarında arabalar park etmesin diye kaldırımlara demir babalar konuldu, bunun faydalarını sanıyorum herkes görüyor. Eskiden kaldırımlar araba park yerleri gibi idi. Bazı dükkanlar mal indirip bindirmelerde rahatsızlık çekiyor olabilirler, o zaman onlarda geç saatlerde bu işi yapacaklar. Yani demek istediğim bazı tedbirlerin alınması lazım, ona veya buna hoş gelmeyebilir ancak kararlar çoğunluğa hizmet için alınır azınlığa göre değil.

Yine de hala bazı dükkanlar önlerine park yerinin kendilerine ait olduğunu göstermek için çöp tenekeleri vs. gibi şeyler bırakıyor, Belediye bu park yerlerini onlara kiralayabilir ve bu şekilde büyük gelir elde eder.  Bu da Avrupa'da hemen heryerde yapılıyor.  Evler bile isterse önlerindeki park yerlerini belli saat aralıklarında Belediyeden kiralayabiliyor, Belediye bunun için özel bir Park kartı veriyor ve arabanın penceresine yapıştırılıyor. Bu kart olmayan ve park eden ceza yiyor.

 Marmaris'in geç olmadan yaz aylarında bilhassa motosikletler için bazı tedbirler alması şart, her geçen gün çoğalıyor,  sonra toparlamak çok zor hatta imkansız olacak.


İzlenme: 981
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR