Mimar Sinan Camii

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Almanya'nın Frankfurt şehrine yaklaşık 15-20 klm mesafede Mörfelden-Walldorf isimli bir İlçe var. Bu İlçe'de hayli fazla miktarda Türk ve Türk asıllı insanlar yaşıyor. Buna sebep yakında Opel otomobil fabrikası olması çok sayıda Türk vatandaşının bu fabrikada çalışması.

Cami'nin ismi ''Mimar Sinan Camii'' mimarı Cengiz bey isimli bir Türk. Fatih Doğan bey Türk Diyanet işleri Yönetim Kurulunda ve bana açık ve net olarak bilgiler verdi.  Camii'nin yapılması 4 milyon Euro tutmuş. Şu anki fiyatı çok daha fazla. İçi tamamen çini olarak döşenmiş, fevkalade modern ve temiz bir görünüşü var.
Fatih bey bazı Alman okullarının hocaları ile gelip Camii'yi gezdiklerini ve öğrencilerin hayran kalıp ''bu bizim kiliselerden çok daha güzel'' dediklerini söyledi. Gerçekten hayran kalınacak bir yapı ve içinin güzelliği burada anlatılacak gibi değil. Çok büyük para harcandığı belli.

Fatih beye bu kadar para harcanmış ama doluyormu diye sorduğumda anlatmaya başladı,çok üzgündü çünkü sadece Cuma namazlarına vardiye dolayısı ile az sayıda insan geldiğini, diğer zamanlar ise genelde boş olduğunu anlattı. Türkiye Diyanet İşlerinin 5 yıl için bir İmam tayin ederek gönderdiğini, İmam'ın tabii ki Türkçe konuştuğunu, Türkçe bilmeyen diğer müslümanların pek fazla gelmediklerini söyledi.

Birde hayretle duyduğum başka bir ifade de bulundu. Selefistler denilen bir gurup olduğunu ve kendilerini Hz. Muhammet'ten daha evvel Müslümanlık olduğuna inandıklarını ''halef-Selef'' gibi ''selef'' yani evvel manasını ''selefist'' olarak tanındıklarını söyledi. Bunların müslümanlığının biraz değişik olması nedeni ile bizim Camilerimize gelmediklerini anlattı.

''Çok değişik müslümanlar var, görseniz şaşırırsınız, müslümanım diyorlar ama müslümanlıkla ilgisi olmayan şeyler yapıyorlar'' diye yakındı.

Netice olarak o civarda oturan 3000 kadar Türk ve Türk asıllı insan var ancak işleri dolayısı ile camiye ziyaret pek parlak değil. Vardiye saatleri uyması halide gelen ve ibadet eden olduğunu bildirdi.

Alman Devleti veya Eyalet Hükumetinin hiçbir yardımı olmadığını herşeyi kendilerinin yaptığını sadece Türk Diyanetinin bütün masraf ve maaşını ödeyerek 5 yıllığına 1 İmam yolladığını belirtti.

Camii'nin altına 2 küçük dükkanları var birinde arap asıllı berberler çalışıyor, diğeri ise manav dükkanı. Onlardan da aldıkları kiralar masraflarını karşılıyor. Birde büyük televizyon almışlar ve Digitürke abone olarak maç akşamları çay-kahve ile maç izliyorlar. Ayrıca 2 küçük lojmanları var.

Küçücük bir gurup yabancı bir ülkede fevkalade başarılı olarak ve hem Almanların, hem Türklerin takdirini kazanarak dinine hizmet ediyor.


İzlenme: 1043
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR