Milletvekili ve Turizm

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

  Sevgili okurlar ülkemiz Parlamenter demokrasi ile yönetilen bir ülke. Bizim gibi dünyada birçok ülke var. 550 adet Milletvekili seçilir ve bunların dokunulmazlıkları vardır. Aralarında çoğunluğun seçeceği Başbakan ise icraatın başıdır.

Geçen gün okuyorum Muğla Milletvekili Yüksel Özden Akyaka'yı şikayet ediyor. Akyaka Muğla hudutları içersinde bir güzel köşe. Bakımsızlığından bahsediyor ve ''bitmiş'' sözcüğünü kullanmış gazetede.

Bu nasıl bir parlamenter demokrasi anlayamadım, o zaman Milletvekillerinin dokunulmazlığı nedendir? Sokakta yürürken birisi omuz atmasın diye mi? Milletvekili seçildiği yeri yanlız Büyük Millet Meclisinde değil tüm ülkede temsil eden bir şahıs. O zaman seçim bölgesinde gördüğü yanlışlıkları kendi hükumetinin tayin ettiği Valiye söyleyip düzelttirir.  Veya kendi partisinden olmasa bile Belediye Başkanına söyler... Bunları yapmayıp sanki bir yabancı gibi şikayette bulunmak dünyadaki diğer parlamenter demokrasiye uymuyor. Demek bizdeki sistem değişik...

Yanılmıyorsam 1987-88 yılında idi bir Alman Milletvekili Selimiye'de bir Türk'ün üzerine kayıtlı villa yaptırmıştı, o zaman yabancıların ev sahibi olması yasaktı ve sonunda zamanın Turizm Bakanı Mesut Yılmaz tarafından bir şekilde kanun değişti ve  izin verildi. Alman Milletvekili Selimiye'den seçim bölgesi Bremen şehrinde olumsuz işler hakkında kendi halkından şikayet alıyor ve Belediye Başkanını, diğer Milletvekillerini arayarak düzeltilmesini sağlıyordu.  Yani Selimiye'den Bremen şehrindeki yanlışlıkların düzeltilmesine çalışıyordu. Ben göz ve kulak şahidiyim.  Benim işim sadece Parlamento'da değil diyordu. Bu şekilde olursa herşey çok daha iyi ve doğru yürür.

Bizde de Milletvekilleri seçim bölgelerinde daha aktif olmalıdır, gördükleri yanlışlıkları derhal sorumlulara ileterek düzeltilmesini sağlamalıdırlar. Yapamıyorlarsa o zaman şikayet etmemelidirler.


İzlenme: 1371
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR