MARMARİS YÜCELEN HASTANESİ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

Sevgili okurlar Yücelen Hastanesi Beldibi'ne yapılsada önümüzdeki yıldan itibaren Beldibi Marmaris'in Mahallesi olacağından adı Marmaris Yücelen Hastanesi olacağı kesin.

 

              Biliyoruz Marmaris'te Özel Ahu Hetman Hastanesi, SGK Devlet Hastanesi ve yine SGK Özel Marmaris Hastanesi mevcut. Bunlardan Ahu Hetman Özel bir hastane, anlaşmalı sigortaları bulunanlara veya parasını ödeyenlere Avrupai şekilde hizmet veriyor.

 

                 Diğer iki hastaneden Devlet Hastanesi ismi üzerinde ağırlıklı SGK'lı hastalara hizmet veriyor. Özel Marmaris Hastanesi ise hem SGK'lı , hemde özel sigorta ve ücretini ödeyenlere hizmet veriyor, ancak büyük çoğunluk SGK'lılar.

 

                  Şimdi bu durumda küçücük Marmarise 4.cü bir hastane gerekli midir? Aslında Devlet Hastanesi ve Özel Marmaris Hastanesi, yani SGK kabul eden hastaneler organize ve disiplinli şekilde çalışsa 4.cü bir hastaneye hiç gerek yok. Ama organizasyon olmayınca, inanılmaz birikme oluyor, derdine derman arayan insanlar çok mağdur duruma düşüyor.

Bu nedenle Marmarise 4 değil belki 5.ci hastane bile gerekecek.

Geçen gün Manşet Gazetesi sahibi Sabri Kesen bey anlatıyordu, ''Özel Marmaris Hastanesine gittim, kapıdan içeri giremedim o kadar yığılma vardı''.

                   Bu durumu biraz İstanbul trafiğine benzetiyorum, trafik akışını devamlı öne geçmek isteğiyle sağ ve sol yaparak kendimiz tıkıyor ve geciktiriyoruz, sonrada trafikten şikayet ediyoruz.

 

                  Ülkemizde en büyük yoğunluk olan SGK hastanelerini İşletme uzmanları yönetmiyor, genelde bundan dolayı organizasyon karmaşası ve yığılmalar kaçınılmaz oluyor.

 

                  Bugün Avrupa'da beşyüz yataklı istediğiniz Üniversite Hastanesine gidin sigortalı olarak en fazla 10 dakika beklersiniz. Çıt çıkmaz, herşey sessizlik ve büyük naziklik içindedir. Herşey organizedir, herkes yapacağı işi bilir ve yapar. İşletmelerin başında tam yetkili ve uzmanlık alanı İşletme olan Genel Müdürler vardır.

                  Az çene, bol iş yapılır.

 

                  Bizde küçücük 50.000 kişinin yaşadığı mini Marmaris'te 3 hastane yetmiyor ve 4.cü hastane devreye girecek. Göreceksiniz bu kadar hasta nerden çıktı sakın demeyin, yenisi ve eskisi ile SGK hastanelerinin hepsinde yığılma olacak.

 

                  4. Hastane yetecek mi? Bence yetmeyecek, bu organizasyon ve sistemle bekleme ve yığılmaların kaldırılamayacağı zaten gün gibi ortada.

 

                  Siz olacağına bakın birgün eczaneler gibi sıra ile dizilir hastane veya klinikler.


İzlenme: 2924
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR