MARMARİS YAZA HAZIR MI?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

Sevgili okurlar Almanya'dan birçok arkadaşım, hatta seyahat acentası sahipleri tanıdıklar internet vasıtası ile soruyorlar ''Marmaris Yaza hazır mı?'' diye.

Tam bir cevap veremiyorum çünkü bir süredir Marmaris'te değilim kısa süre sonra Almanya'ya geçeceğim.

Türk Lirasının devalüasyonundan dolayı Türk sahilleri Avrupalılara oldukça ucuz geliyor, tabii gelince anlayacaklardır bunu.

Almanlar bugün Avrupa’nın en zengin ülkesi, her çalışan tatil maaşı alıyor kendi maaşına ek olarak. Dolayısı ile Türkiye gibi ülkelere en faydalı olacak turist Almanlar.

Yani Rus, Arap bunların hiçbiri Almana benzemez. 85 Milyonluk bir nüfus ve ayrıca ülkede yaklaşık 7-8 Milyon yabancı çalışıp para kazanıyor.

Bu insanların Marmaris’e ve Türkiye'ye gelmeleri büyük katkıdır Türk ekonomisine.

Yoksa Ahmet'in cebindeki para'nın Mehmet'in cebine girmesi ile Türk ekonomisi kalkınmaz. Ekonomi ülkeler arası oynanan Poker oyununa benzer, kazanan olursa mutlaka kaybeden de olacaktır.

Marmaris'te yol tamir çalışmaları ümit ederim ki bitmiş bugünlere sarkmamıştır. Yani Turizmin hazır olduğu haberleri giderse Almanların gelişleri hızlanacağı hemen anlaşılıyor.

Mayıs ayı Almanya'da en çok tatil olduğu ay. Okullar açık oduğu için çocuksuzlar ve emekliler bu ayları tercih ederler.  Zaten Charter uçak fiyatlarına baktığınızda hemen anlarsınız. Daha geçen gün Frankfurt - Dalaman arası tek yol gidiş uçak bileti 50,--Euro idi yani 250,--TL.  Şimdi yavaş yavaş yükseliyor.

Birşeyi de unutmamak lazım Almanlar 1961 yılından beri Milyonlarca Türk ile birlikte yaşıyorlar, Türklerin hemen herşeyini çok iyi biliyorlar, yani diğer ülke vatandaşları gibi değiller, bunu da unutmamak lazım.

Burada defalarca yazmıştım 6-7 yıl önce Almanların meşhur yüzen Oteli AIDA Kruvaziyeri ile Antalya'ya giderken bir durak Marmaris'ti. Yanaşmamıza az kala hoparlörlerden Almanca olarak ''Kapalıçarşıya gitmenizi tavsiye etmiyoruz çünkü orada sizi elleri ile tutup kuyumcu dükkanlarına çay içmek için veya lokantalarına yemek yemeniz için çağıracak birçok satıcı veya satış komisyoncusu var. Alışveriş yapmazsanız kötü muamele görebilirsiniz'' diye anons ettiler.

Zaten artık Kruvaziyerler Türkiye'yi de programlarından maalesef büyük ölçüde çıkarmış durumdalar.

Bugün bütün dünyada Otellerin yerine ''yüzen oteller'' diye adlandırılan Kruvaziyer Turizmi geliyor. Amerika başta olmak üzere Almanya, İngiltere, Hollanda, Italya gibi ülkelerde yüzlerce çok büyük Transatlantik şeklinde kruvazyerler dolup dolup taşıyor.

Yani bir şekilde yaz aylarında Otel turizmi azalıyor ve Gemi turizmi çoğalıyor.

 


İzlenme: 238
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR