MARMARİS TRAFİĞİ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar maalesef diyorum Marmaris trafiği her geçen gün Marmaris'in kalabalıklaşması ile kötüye doğru gidiyor.  Bu durumda okullar kapanıp yazlıkçılar geldiğinde büyük sorunlar çıkacağı belli oluyor.

 

 

Bilhassa 34 ve 35 plakalı araçlar aynı büyük şehirlerdeki gibi hertürlü trafik ihlallerini yaparak bir araba geçmeyi dahi kar sayıyorlar.  Taksiler derseniz sanki çarpışan arabalar gibi, herkes savuluyor taksiler geçiyor.  Motosikletler bit gibi her deliğe girmiş ama asıl tehlikeli olanlar başlarında kask olmayıp sağdan araçları geçmeye çalışanlar ve ehliyetsizler.  Zaten hastane raporları bunu gösteriyor.

 

Marmaris trafiği nüfus arttıkça daha zorlaşacak, kış aylarını Marmarisliler çok arayacak. Bu durumda yapılacak birşeyde fazla yok, yollar belli yolun kaldıracağı bir trafik yoğunluğu vardır bunu aşınca sanki adamın sırtına taşıyamayacak kadar yük koymuşçasına çöker.  Marmaris trafiği de bu yaz değilse bile bir iki yaz sonrasına çökeceği şimdiden görünüşe göre sanki garanti gibi.

 

Türkiye'de şehircilik olmadığı için en baştan yapılan yanlışlar sonraları ortaya çıkıyor buna en güzel misal İstanbul. Bir taraftan çürük inşaatlar, bir taraftan yanlış ve kontrolsüz yerleşim bölgeleri.

 

Tek çözüm herhalde yine disiplin, eğer disiplini uygularsak o zaman trafik belki 5-10 sene daha gider ama turizm var diyerek disiplinden ve kontrollerden korkarsak çok yakında pişmanlıklar ortaya çıkacaktır.  Bilhassa kasksız ve bir takım ehliyetsiz motosikletlerin yaptığı kazalar zaten belli ve her geçen gün artıyor. Tedbir almayı herhalde bekliyoruz, birileri ölürse ve bu basında yer bulursa belki yukardan verilecek bazı talimatlarla disiplinli bir trafik kontrolü uygulaması başlayacaktır.

 

Sevgili okurlar şehir içinde sürat yapan, trafik kurallarını hiçe sayan birçok sürücüye mani olunmadığı sürece duble yollara saklanan radarlarla trafik sorunları ne düzelir, ne de çözülür.  

 

91 yıllık Cumhuriyetiz hala kanun çıkara çıkara bitiremedik. Sorunun kanunlarda değil uygulamalarda olduğunu ah bir anlasaydık...


İzlenme: 880
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR