Marmari

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar yazımın başlığı Marmaris değil Marmari.  Yani sonunda (s) yok. Bu Yunanistan'ın Kos adasında bir balıkçı köyü. Eskiden bu köyün tamamen balıkçı köyü olduğunu ve genelde Kılıç avına çıktıklarını yaşlıları söylüyor. Çok evvelden Türklerle birlikte avlanırlarmış ve ismi Sini olan Marmarise bu ismi Yunanlılarla Türkler birlikte vermişler ve ''Mar'' kelimesinden esinlenilmiş. Bu köyün eskileri böyle biliyorlar. hala da bazı Türk balıkçılarla birlikte Kılıç balığı zamanı birlikte avlandıkları oluyormuş.
Bu köye çok uzak olmayan birde Pilitani köyü var orasıda nerede ise tamamen Türk köyü, bütün oturanların yaklaşık 3/4 ü Türkler. Çok güzel bir camiileri var ve köydeki dükkan, pansiyon, market ne varsa Türklerin. Bir tanesinin içine girince karşımızda kocaman bir Fenerbahçe bayrağı ve yanında Caner Erkin'in büyük bir resmi çıktı.  Konuşurken Kos adasında Osmanlılaran kalma bir Vakıf olduğunu ve bu Vakıf nerede ise ada'nın yarısının sahibi olduğunu ancak zamanla Yunan devleti istimlak ederek Vakfın malvarlığını hayli azalttığını anlattılar. Buna rağmen Vakfın gelirinin çok iyi olduğunu Camii İmami ve Müzezzini için lojmanları olduğu, bazı yerlerden kira geliri bulunduğunu söylediler.
Bu köy'de yaşayan Türkler Yunan ekonomisinin kötü değil, berbat durumda olduğunu anlattılar, mesela bir İlkokul öğretmeninin maaşının yarı yarıya azaltıldığını ve geçimin çok zor olduğunu ifade ettiler. Bazıları müşteri olmadığı için dükkanlarını bile açmıyorlarmış. Tek gelir kaynağı turizm o da yanlız petrol masrafına yetmiyor dediler.
Bu durum Yunanlıları daha fazla tenbelliğe zorluyor, birçok dükkan ve işyeri müşteri olmadığı için açılmıyor.  Gelecekleri hiç parlak değil.
Yunanlılar hemen hemen Türkiye ile kıyaslanırsa hiçbir şey üretmiyor, devamlı tüketiyorlar. AB'nin Yunanistanı dışlamaması ve yardım etmesi ise büyük şansları.
Yunanistan Türk işadamları için belki de asrın fırsatı denilebilir.İzlenme: 880
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR