Marina Sorunu

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

Sevgili okurlar, bütün dünya ülkelerinin bildiği ve okullarda okuttuğu gibi Turizm bir Milli gelir konusudur ve bütün ülkeyi ilgilendirir. Turizmin özel sektörü veya kamusu diye birşey olamaz.  Ülkeye gelen misafirlerin ağırlanışı ile doğrudan ilgilidir ve yapılan yanlışlar sadece bir kişi veya kuruma değil, tüm ülkeye yansır.

Türkiye'de nedense bilhassa Turizm sektöründe Türk Lirasına gereken saygı gösterilmez, her yerde ya Dolar ya da Euro olarak fiyat verilir. Kaldı ki son yıllarda döviz kurlarında büyük değişiklikler olmamaktadır buna rağmen fiyatlar hep döviz üzerine.

Marinalar ile ilgili sorun ise maalesef büyük, bakınız bir anımı anlatayım. Yabancı bir dostum İngiltere'den 1.2 milyon dolar kıymetinde 20 metre boyunda  Princess marka bir Motoryat satın aldı. Daha evvel Marmaris ve Bodrum'da Mavi Yolculuk yapmış çok beğenmiş ve kendi teknesi ile gezmek istiyordu. Kendi işleri dolayısı ile ülkesini sık sık terkedemeyeceği için bir Türk Kaptan ve bir de gemici tuttu. Onların maaşlarını yurtdışından döviz göndererek sigortaları ile birlikte muntazaman ödüyordu.

Arkadaşları ve ailesi ile fırsat bulduğunda gelip teknesi ile geziyor ülkemize Kaptan ve gemici maaşları ve sigortaları haricinde hatırı sayılır miktarda döviz bırakıyordu.

Birgün beni aradı ve teknesini satacağını bildirdi. Bende kendisine hayrola daha yeni almıştın neden satıyorsun diye sorduğumda bana ''sizin marinalarınız bizi soyuyor ve bende kendimi bu kadar adice soydurmayacağım, hiçbir devlet yetkiliniz oralarda neler oluyor görmüyor'' dedi.

Kısa süre sonra teknesini sattı ve yeni sahipleri tekneyi Hırvatistan'a götürmüş.

Bu yabancı dostum ile şahsen karşılıklı konuştuğumda marinaların inanılmaz şekilde fiyat istedikleri, her marinaya giren tamirciden haraç alır gibi para aldıklarını ve bu paranın neticede tekne sahiplerinden çıktığını ve daha birçok şey anlattı.  Bana rica etti Vali veya Kaymakama hatta Başbakanınıza yaz belki bu küçük gibi görünen ama büyük hataları inceletirler ve ülkeniz kazanır dedi. Bende söz verdiğim için yazıyorum.

Evet sevgili okurlar  turizmde özel sektör bağımsız olarak istediğini yapar demek büyük yanlıştır. Ortada devletin koyduğu kurallar kafi gelmediği için meydanı boş bulup istediğini yapıyor demek çok daha doğru olur.   Marinalar zengin turisti kaçırmak için elinden geldiğini yapıyor ve başarılıda oluyor.

Zaman zaman üstelik turizm sektöründe ''zengin turist gelmiyor'' diye yakınmaları çok duyduk. İşte size zengin turist nasıl kaçırılır onlarca belki yüzlerce örnekten sadece  bir tanesi.

Ülke menfaatlerini ön plana alarak devletin turizmde mutlaka gecikmeden bazı kurallar koyması herkesin yararına olacaktır.


İzlenme: 906
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR