MAĞRUR VE MAHÇUP‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar çağdaş batı medeniyetinde ''Veren mağrur, alan mahçup olmayacak'' derler. Bu bir atasözüdür ve hiçbir zaman güncelliğini yitirmez ve üstüne koyar ancak bizde genelde tam tersi.

Bizde veren mağrur, alan mahçuptur.  Bir fakire bile yardım yapacaksan Allah için yap o fakiri mahçup etme derler. Ben sayısız yabancı bilirim fakirlere yardım ederler ama hiçbir zaman kendilerini belli etmezler. Yaptıkları yardımı Allah'ın bilmesi onlar için yeterlidir.

Tutup halkın içinde mühtaç olan insanlara yardım yapmak bence rezalet ve sefaletin en adisidir.  Yapılan yardımın reklamı olmaz olmamalıdır. Bu yardımı alan insanı, en azından memnun ettiği kadar mahçup eder ve yardımın faydadan çok manevi zararı olur.  Zaten işin aslına bakarsanız bunu yapan insanın kendinin yardıma ihtiyacı vardır.

Cehaletin ne boyutlarda olduğu, diplomalarla adam olunamayacağı çok açık ve net anlaşılıyor. Hani Atalarımızdan kalan bir deyim var, babası ziyaretine gittiğinde istifini dahi bozmayan, kendini beğenmiş  Kaymakamın babasının oğluna söylediği gibi ''Kaymakam olmuşsun ama adam olamamışsın'' deyimi bunu anlatmak içindir.  Bizde de böylesi çok var. Her diplomayı alan kendini adam oldu sanıyor.

Şöyle etrafa bir bakıyorsunuz ve birçok dernek sanki halt etmiş gibi fakirlere herkesin içinde ve basını çağırıp reklam yaparak yardımda bulunuyor. Onları nasıl mahçup ettiklerini düşünmüyorlar bile çünkü manevi değerlerin ne olduğunu bile bilmiyorlar.  İstedikleri sadece şov yapmak ve yapıyorlar.

Zaten artık batıda da başladı Türklerin ne kadar dizici ve artistliği sevdikleri konusu konuşuluyor.  Herkes olduğu gibi olmayıp rol yapmasını seven insanları görüyor ve bu insanlar devamlı çoğalıyor. Bugün bıraksanız ev hanımlarından, sokaktaki adama kadar film çevirmeye ve artistlik yapmağa hazır, herhalde çoğunun karakterine uyuyor.  Kendilerini saklayıp rol yaptıkları karakterler daha cazip geliyor.

Türkiye'de eğitimde diğer birçok şey gibi dibe vurmuş durumda. Herhalde görünüş o ki aynı Futbolcular gibi Almanya yetiştirecek ilerde bazı Türkleri.


İzlenme: 1369
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR