MAÇ ANLATIYOR‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar radyo olsun, televizyon olsun herhalde maç anlatacak adam bulamıyorlar veya işe adam alan şahsın dünyadan haberi yok. Geçen gün maç izliyorum televizyonda ve bir adam devamlı maçı anlatıyor.  Belli ki kendisi futbol oynamamış, futbol cahili, anlatıyor ülke gençliği dahil herkes mecburen dinliyor.  Maç zaten oynanıyor ve her televizyona bakan görüyor, bu spiker herşeyi bir daha anlatıyor. Yani izleyenleri kör yerine koyuyor.

 

Herhalde para almak için konuşuyorda, konuşuyor hep ekranda gördüğümüz şeyleri anlatıyor.

 

Bir ara antrenör ''öğrencilerine'' birşey söylüyor demeye başladı. Burdan zaten Profesyonel spordan ne kadar anladığı ortaya çıktı.  Baktığınızda bazı oyuncuların antrenörden daha fazla tecrübesi olduğu biliniyor ama hala öğrenci oluyor herhalde kendini okulda sanıyor.

 

Bugün Türkiye liglerinde öyle futbolcular varki aynı ligde antrenörlük yapan bazılarından daha fazla tecrübeli ve bilgili. Örneğin yurtdışında oynamış, çeşitli antrenörlerle çalışmış uzun yıllar tecrübe sahibi olmuş. Bugün bir Kuyt'u alın veya Drogba'yı bunların tecrübesi birçok antrenörden fersah fersah fazla ama bu maç anlatıcının gözünde öğrenci. 

 

Anlaşılan tanıdığı olan veya şansı olan maç anlatabiliyor, bunun okulu filan yok. Halkın ekrandan izlediği maçı sırf konuşmuş olmak için anlatıyor.  Yabancı turist şaşırıyor, ne oldu birşey mi oldu,  niye konuşuyor diye soruyor.  Küçük gibi görünen bu gibi şeyler çok kötü örnek oluyor. Ulusal bir kanalda, üstelik para ile izlenen bir kanalda maç anlatan kişi empati yapmak zorundadır. Herkesin izlediğini bilmesine rağmen devamlı maçı anlatmaya çalışması ve üstelik kendi kafasına göre maç yorumu yapması büyük yanlıştır.

 

Gençliği yönlendirmeye çalıştığımız spor bu tip insanların elinde faydadan çok zarar sağlıyor


İzlenme: 1461
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR