LİDERİ PUTLAŞTIRMAK‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar dinimizde insanları putlaştırmak yasak olmasına rağmen  nedense Osmanlı İmparatorluğuna baktığınızda öğretilen hep halkın Padişaha nerede ise taptığıdır. Halk Padişahın ''kullarıdır''. Aradan kaç jenerasyon geçmesine rağmen bu mantık tam olarak düzelmemiş. Hala ülkemiz tapılacak insan arıyor.

Şöyle bir bakıyorsunuz alakasız dediğiniz Fenerbahçe kulübünde Başkan nerede ise bütün başarıların tek sahibi. Bütün şampiyonlukları sanki tek başına Başkan kazandı. İnsanları hemen ucuz kahraman yapmakta üzerimize yok. Halbuki başarıda payı olan en az Başkan kadar yüzlerce insan var ama onlar bizi hiç ilgilendirmiyor. Bugün Real Madrid, Barcelona, Bayern Münih ve daha nice dünya çapında Fenerbahçe'den çok daha başarılı kulüpler var ama hiçbirinde Başkanın adını duymazsınız.

Bizde şampiyon olunca herkes hemen Başkana koşuyor ve onu tebrik ediyor. Teker, teker yönetim kurulu üyeleri ile reportaj yapılıyor, tebrik ediliyor. Arka planda büyük emeği geçmiş, işin hammalığını yapmış sessiz kahramanlar unutuluyor, dikkate bile alınmıyor. İleri medeniyetlerde tam tersi olur Başkan ve Yönetim Kurulu şampiyon olan sporculara ve onları yetiştirip katkıları olanlara teşekkür eder, onları yüceltir bizde tam tersi oluyor.

Siyasete gelince onda da aynı, herkes tek kişiye odaklanıyor arka planda asıl hammalık ve büyük işler yapanlar hiç duyulmuyor dolayısı ile o tip insanlar gün geçtikçe azalıyor.  Varmı yokmu Başkan, en büyük Başkan başka büyük yok.

Bu mantık nedeni ile Türkiye lidere oy vermeye alışmış, gerisine hiç aldırmıyor. İlk baktığı lider, eğer lideri beğenirse iş bitti gerisi boş.  İyi bir başka lider gelsin onu beğenirse eskisini hemen bırakır.   Birde azınlık var, renklerine bağlı ve arka plandaki işleri yapan çalışanları unutmaz,  takdir eder, işte onlar her geçen gün azalıyor ve gün gelecek bitecek.

Genelde ülkemizde ailelere baktığınızda da aynı, erkek egemenliği almış yürümüş, erkeğe bakıyor eğer iyi bir işi varsa ve parası bolsa iyi aile ve saygın, yoksa önemsiz bir aile. Ailenin diğer fertlerinin önemi yok, önemli olan aile reisi yani orda da Başkan.  

Bunun tek sebebi otoriter bir aile sisteminden gelmemiz olacak ki mantık eksilmeden tam tersine çoğalarak devam ediyor.

Anlaşılan Türkiye'nin başarılı olması için bol bol lider yetiştirmesi lazım.


İzlenme: 1351
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR