KURMAY ALBAY ALPARSLAN TÜRKEŞ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar 27 Mayıs sabah saat 04.30 gibi bir sesler duydum ve uyandım. Duyduğum radyodan konuşma sesi idi ve hemen radyoyu açtım. O zaman radyo'dan başka bir şey yok evlerde. Kalın bir ses Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koymuştur falan diye devamlı tekrarlıyordu. Sokağa çıkma yasağı konmuştu. Bir süre bekledim aile efradını uyandırdım. Biraz ilerde bir bakkal vardı bakalım açacakmı, ekmek almak için gitsem ne olur diye düşünüyordum. Aradan bir süre geçti bakkal filan açmadı. Sokakta içinde asker olan Jeepler geçmeye başladı. Radyoda Behçet Kemal Çağlar (rahmetli) Milliyetçilik şiirleri okuyordu.  Evet anlaşıldı ki Türkiye'de darbe olmuştu.  Tek kişi cesaret edipte sokağa değil kapının önüne bile çıkamamıştı.

 Aradan bir süre geçti, Yassıada Mahkemeleri kuruldu davalara başlandı ve 27 Mayıs sabahı radyoda konuşanın Kurmay Albay Alparslan Türkeş olduğunu öğrendik. Türkeş 1917 doğumlu idi  Kenan Evren, Talat Aydemir ve bazı diğerleri gibi aynı sınıftandılar.

 

Daha sonra Türkeş emekliye ayrıldı ve ve bugün Milliyetçi Hareket Partisi olan siyasi partiyi kurdu. Bu siyasi parti CHP den sonra en uzun yaşayan siyasi partilerden birisi.

 

Türkiye maalesef sert ve diktatörce kararlara daha fazla kıymet veriyor, bu da herhalde ''her Türk asker doğar'' sözünden olacak. Genel Başkanlar biraz demokrat ve yumuşak olunca  herşey yumuşuyor ve iyiye gitmiyor.  Eceviti düşünüyorum vefat ettiği zaman CHP üyesi değildi. İnönü de aynı. Biraz yumuşak ve kararlı olmayınca insanlar hemen dedikodu üretmeye ve altını oymaya başlıyor.

 Kurmay Albay Alparslan Türkeş'in oğullarından birisi Tuğrul Türkeş uzun zamandır MHP üyesi ama onu parti Başkan seçmedi, babasının hatırına Genel Başkan yardımcılarından biri olarak kaldı.

Şimdi tam bir kırılma anında partisinin kararını kendi kararı ile bozdu. Yaptığı iş elbette yasak değil ama teammüllere ve bazı ahlak kurallarına uygun olmayabilir. Kendi kalesine gol atmak gibidir böyle bir durum. O zaman baştan sahaya çıkmayacaksın ama çıkıpta kendi kalene gol atarsan bu dünyanın hiçbir yerinde normal karşılanmaz.

 Diğer yandan AKP'nin de ''MHP bizim düşmanımız değil sadece siyasi rakibimizdir onların yönetim kurulu kararına saygılıyız'' diyerek Tuğrul Türkeşi kabul etmeyebilirlerdi. Bu da güzel bir ahlak göstergesidir.

 Türkiye çok belirleyici bir seçime gidiyor, bu seçimler Türkiyenin geleceğini açık ve net ortaya koyacaktır. Açıkça Kader günüdür.


İzlenme: 971
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR