KUMAR VE YASAKLAR‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

Sevgili okurlar Avrupa'da halk arasında bir söz var, "yasaklar merak uyandırmak ve delinmesi için genelde çıkarılır". Bu çok doğrudur. Bizde kumar yasaklandı, halbuki 15-20 sene evvel birçok otelde vardı ve bunun için büyük miktarda turist geliyordu. Sonra Türklere yasakladılar çünkü adam ne zaman bırakacağını bilmiyordu, malı mülkü kaybedip aç kalıyordu. Sonra toptan yasakladılar ve Kıbrısa yolladılar.

 Şimdi kumar yasağı var mı Türkiye'de? Var öyle mi? Bence sadece kağıt üzerinde çünkü çoğu kumarbaz internette oynuyor. Benim tanıdığım birkaç kişi var nerede ise hergün kredi kartı ile internetten oynuyor o zaman bu nasıl yasak?  Hani Devekuşu başını kuma gömer saklandım sanarmış aynı ona benziyor.

 

Bugün batı dünyasında heryerde, gemilerde, otellerde kumar var, kimse malını mülkünü kaybetmiyor, neden bizde kaybediyor ve bu nedenle yasak ediyoruz? Adamın oynamayacağı varsa bile yasak diye oynuyor.

 Geçen gün İstanbul'da CD satıyorlardı, internette yasaklı bütün porno filmlerin yasağını kaldırıyormuş, bir program herhalde. Bunu geçtiğimiz yıllarda ölen Steve Jobs, Iphone'nun mucidi hemde televizyonlarda söylemişti, "internet dipsiz bir kuyudur henüz dibine değil yarısına bile gelinmemiştir" demişti.  Bu şekilde yasaklarla oynamak gençliği daha meraklandırıyor ve yasak kırıcı icatlarla para kazananlar çoğalıyor yasaklara da saygı azalıyor.

 Bugün sigarayı yasaklasalar inanın içenler en az iki üç misli çoğalacaktır.

 Eskiden yasaklar önemli rol oynardı, herkes saygı duyardı ama bugünkü iletişim çağında saygı görmüyor. Burda yasak ama evde internette serbest veya Kıbrısta serbest, veya Cruise gemilerde serbest. Bu şekilde yasaklar yasak olmuyor, ters tepki yapıyor.

Ya heryerde yasak olacak ama böyle orda yasak, burda değil olunca kimse inanmıyor.

 Bazı ülkelerde her türlü yasaklara karşı saygısızlığın temelinde birazda bu yatıyor.


İzlenme: 1273
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR