Küfür

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Küfür

Sevgili okurlar geçen akşam tesadüfen televizyonda bir Basketbol maçı izliyoruz, yanımda bazı Avrupalılar var. Bir ara maça ara verildi ve hakemler içeri gitti. Ses kesildi, ne olduğunu anlayamadık ancak daha sonra seyircinin küfür ettiğini öğrendik ve duyduk.  Şimdi bu küfür için çeşitli uygulamalar yapılacak ama bence hiçbiri tesirli olmayacak, kendini aldatmaktan ileri gitmeyecek.

Dertleri hakemler idi izleyici ve antrenörlerin, çeşitli el ve kol hareketleri ile hakemlerin yanlış yaptığına karar verip bunu gösteriyorlardı. Hakemler elbette yanlış yapacak, alt tarafı kendileri insan ancak hata yapmanında bir kapasitesi vardır, bu kadar çok hata yaparsan antrenör sporcuyu değiştirir ama hakemi kimse değiştiremez.

Avrupalı arkadaşlarla bu konuyu tartışmaya başladık ve nasıl önlenebileceğini uzun uzun konuştuk.  İlk yapılacak iş kulüp başkanlarının bu derece kulüpte herşeye tek başlarına hakim olmalarını önlemek.  Yönetim kurullarının oybirliği kararları olmadan hiçbir şey yapamamaları. Spor branşlarına verilecek menejer gibi kişilerin o branşta tek söz sahibi olmaları. Bu şekilde değişik kulüpler arasında düşmanlık ve sürtüşmede belli bir ölçüde azalabilir ve amatör kişilere indirilmez.

Futbolla sadece amatörce ilikisi olmuş kişilerin tam yetki ile başkan olmaları ve tek başına herşeye karar vermeleri halkı birbirine düşman ediyor.

Hiçkimse hiçbir şeye tek başına karar vermemeli. Demokratik olarak Yönetim Kurulu karar vermeli. Branşta menejer olanların profesyonel işlerine amatör başkanlar karışmamalı.  Bir başkanın profesyonel maçta devre arasında soyunma odasına girmesi hiçbir çağdaş ülkede mümkün değildir.

Orada iyi para alan profesyonel ve yönetimce seçilmiş bir antrenör mevcutken, herhangi bir kulüp başkanının soyunma odasına girmesi veya girip prim vaad etmesi bile yanlıştır. Bütün bunları duymak veya gazetelerde okumak  insanları futbolun Başkanlar tarafından yönetildiğine inandırır. Sonrada bu Başkanların şike dahi yapabilecekleri akla gelebilir.

Halbuki Avrupa ve çağdaş dünyada olduğu gibi Başkanlar oturduğu katı bilirse ve görev taksimini demokratik yaparsa işler çok daha profesyonelce yürür ve seyircide şimdi olduğu gibi her çalınan düdükten bir kötü niyet çıkarmaz. 


İzlenme: 1082
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR