KOMÜNİST BAŞKAN

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Moskova Üniversitesinde hoca olan eski bir Rus arkadaşım geçen gün bana mail yazmış ve ''sizde komünist belediye başkanı varmış'' diye söze başlamış. Yani oradan duymuş.

Şöyle bir düşündüm İlkokul 4.cü sınıfta bir arkadaşımız Nazım Hikmet'in ismi yazan bir kitapçık gibi birşey getirmişti. Bir anda bahçede Okul Müdürü ve bir öğretmen üzerine atlayıp kitapçığı kaptılar. ''Bir daha bunu elinizde görmeyeyim yoksa hapse girersiniz'' demişlerdi. Bu olay tam İstanbul'un göbeğinde olmuştu ve çok korkmuştuk.

O zamanlar ''komünizm'' inanılmaz tehlikeli idi. Nazım Hikmet lafını kullananı içeri alırlar ve konuşturmak için dayak bile atarlardı.

Çoğu insan komünistler gelecek ve Kars ile Ardahan’ı alacakmış diye laflar ederdi.

Açıkçası komünizmi bilmiyorduk ve öğrenilmesine de izin verilmiyordu.

 

Aradan uzun yıllar geçti, komünizm iflas etti, etmemesi mümkün değildi, duvarlar yıkıldı ve gidip gördük, konuştuk ve uygulanan yerde inceledik.

Aynı Rus Profesör hiç unutmam önemli bir toplantıda konuşma yaparken  ''bizi oyaladılar, duvarların arkasına kilitlediler, komünistlikle 45 senemizi yediler, insanlıkta zorla eşitlik yoktur, Tanrının ve Doğa'nın kanunları buna uymaz'' demişti.

Komünizm yönetimi Amerikan sigaraları, viskileri ile bolluk içinde yaşarken zavallı halk ancak geçinebiliyordu. Bütün gayrimenkuller devletindi. Bir kadın doğum uzmanı doktor 3 vasıta ile hastaneye çalışmaya gidiyor ayda 6,--Ruble ev kirası ödüyordu. Oturduğu ev diğer bütün evler gibi devletindi, özel sektör diye birşey bilmiyorlardı.  Şimdi ise ev büyük olduğu için aidat ödeyemiyorlar dolayısı ile kaloriferler yanmıyor ve ısınamıyorlar.

Aradaki fark sistemi kuramamış olmaları, kurmaya çalışıyorlar.

Şimdi biz komünizmi hiç yaşamamış ama seçilmiş bir Başkana Komünist adı veriyoruz. 

Esas komünizmi anlamak için Karl Marx ve Friedrich Engels'in kitaplarını okumak yetmez. Orada yazılanların bugün tatbik edilmesi imkanı olmadığını en büyük ve koyu komünistler bile bugün anladılar.

Tunceli Belediye Başkanının acaba bu kitaplardan haberi var mı yoksa komünizm ismini kullanarak reklam mı yapıyor?


İzlenme: 444
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR